Geleceğin sinemacıları EFA'da yetişiyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın öncülüğünde başlatılan İstanbul Medya Akademisi iş birliği ve TRT medya sponsorluğu ile düzenlenen, "Eyüp Film Akademisi"nin 2017-2018 eğitim sezonunun açılış töreni ve sertifika takdimi gerçekleştirildi.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, İstanbul Medya Akademisi Başkanı Ogün Şanlıer ve ünlü yönetmen Derviş Zaim'in katılımıyla Eyüpsultan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılışta, projenin tanıtım filmi ve öğrencilerin çektiği kısa filmlerin gösterimi yapıldı.

"EFA, YERLİ VE MİLLİ DURUŞUMUZUN BİR İFADESİ"

Açılışta konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, belediye olarak yerli ve milli bir duruşu her zaman sergilemek durumunda olduklarını vurgulayarak, "Eyüp Film Akademisi, yerli ve milli yaklaşımımızın ve duruşumuzun bir ifadesi ve güzel bir proje olarak yola çıktı. Yerli ve milli olmak esasında evrensel kültür ve sanattan uzak olmak, bigane kalmak ve görmezden gelmek anlamına asla gelmemektedir ama pergelin bir ucunda mutlaka yerli ve milli olması gerektiğini, bu hakkı teslim etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

"BU İMKANI GENÇLERE SUNMAKTAN SON DERECE MUTLUYUZ"

Eyüp Film Akademisinde yer alan öğrencilerin, uluslararası film festivaline katılacakları için bu heyecana ortak olduklarını ifade eden İstanbul Medya Akademisi Başkanı Ogün Şanlıer de, "Genç arkadaşlarımız belki Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nden ödül alacaklar. Bu yıl çok önemli uluslararası konuklarımız var, dünya çapında yönetmenlerimizi konuk ediyoruz. Bu yönetmenlerle bir arada bulunma fırsatı yakalayacaklar, bu imkanı gençlere sunmaktan son derece mutluyuz" dedi.

"YAŞADIĞIMIZ ÇAĞIN GEREKSİNİMİNİ BULABİLMEK İÇİN ARAŞTIRICI OLMAK ZORUNDAYIZ"

Yönetmen Derviş Zaim ise Eyüpsultan'ın önemli bir kültürel ve tarihi konumda bulunduğunu aktararak, "Burası Mimar Sinan'ın en fazla eserinin olduğu yerlerden biridir. Dolayısıyla film ve sinemayla ilgili bir girişimde bulunulduğu zaman aklımızda birçok şey olabilir ve amacımız çok çeşitli şekillerde ifade edilebilir. Fakat bu topraklarda yaşıyorsak ve bu topraklara ilişkin bazı şeyler geliştirmek, söylemek ve terennüm etmek istiyorsak, içinde yaşadığımız coğrafyanın bize neler hazırladığına da dikkat etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Etkinlikte ayrıca, yönetmen Hüsamettin Ünlüoğlu, oyuncu Ferdi Altuner ve Eyüp Film Akademisi eğitmeni Ege Ellidokuzoğlu, akademi hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Film Akademisi 2016-2017 mezunlarından 21 öğrenciye sertifikalarını takdim etti.

Eyüp Film Akademisi 3'üncü sezonunda, öğrenciler 7 ay süreyle kamera ve ışık kullanımı, senaryo yazımı ve eleştirisi, kurgu teknikleri ve görsel efekt kullanımı üzerine eğitim alacak.