Eyüpsultan Belediyesi, Eyüp Film Akademisi, EFA

Eyüpsultan Belediyesi’nin, İstanbul Medya Akademisi ve TRT’nin Medya sponsorluğunda hayata geçirdiği Eyüp Film Akademisi (EFA)’da eğitimler devam ediyor.

2017'nin Kasım ayında başlayan ve 7 ay sürecek eğitimlere katılan öğrenciler, sinema sanatının inceliklerini, film çekiminden kurgu ve montaja kadar yedinci sanat hakkındaki her şeyi bu akademide öğreniyor.

HAZİRAN AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Eyüpsultan Postası’nda yer alan habere göre; Üniversite öğrencisi ya da mezun, sinemayla tanışmak isteyen, bu sanata gönül vermiş, mülakatlar ve elemeler sonucunda seçilmiş 30 öğrencinin eğitimleri haziran ayına kadar devam edecek.

Eyüp Film Akademisi’nde, Eyüpsultan'ın tarihi ve kültürel dokusunda sinema sektörüne nitelikli eserler bırakmak, akademik ve sanatsal eğitimlerle sinema kültürünü geliştirmek adına, sektörün usta isimleri tarafından eğitimler veriliyor.

HAFTANIN 3 GÜNÜ DERS

Yönetmenlik, film yapım teknikleri, senaryo yazarlığı, film eleştirmenliği, kurgu ve görsel efekt gibi teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği Eyüp Film Akademisi'nde, öğrenciler haftanın üç günü Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri derslere katılıyorlar.

İstanbul Medya Akademisi Yenibosna Uygulama Kampüsü'nde Cuma günleri kurgu teknikleri ve görsel efekt dersleri alan öğrenciler, Cumartesi günleri ise Eyüpsultan Belediyesi Rami Hasan Nail Canat Sanat Akademisi’nde, film yapım teknikleri, yönetmenlik, yapımcılık, kamera ışık teknikleri, oyuncu yönetimi, Pazar günleri film eleştirisi, film okuma eğitimleri alıyor.

Ayrıca öğrenciler her ay Eyüp Film Akademisi tarafından halka açık olarak düzenlenen seminerlerde, sinema sektörünün duayen yönetmen, yapımcı ve oyuncuları ile tanışıp, onların sektördeki tecrübelerinden de istifade etme imkanı buluyor.

Yedi aylık eğitim sırasında derslerde öğrendikleri bilgiler ışığında üç proje hazırlayan, dördüncü projelerinde ise kısa bir film çekerek eğitimlerini tamamlayan başarılı öğrencilere Eyüp Film Akademisi tarafından sertifikaları veriliyor.

“EFA, UYGULAMALI SİNEMA EĞİTİMİ İÇİN MÜKEMMEL FIRSAT!”

Eyüp Film Akademisi'nde sinema eğitimlerinin çok güzel geçtiğini belirten öğrenciler, “Okulda teorik olarak verilen eğitimleri, Eyüp Film Akademisi’nde pratiğe dökme şansımız oluyor. EFA, uygulamalı sinema eğitimi için mükemmel fırsat!” diyorlar.

Burak Palabıyık:

“22 yaşındayım, Eyüpsultan, Silahtarağa Mahallesi'nden geliyorum. Nişantaşı Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğrencisiyim. Eyüp Film Akademisi'ne temel eğitimleri almak ve uygulamalarla kendimi geliştirmek için katıldım. Getirilen eğitmenlerin hepsi çok iyi. Eğitimin teorik ayağı bazı üniversitelerden bile başarılı.”

Burak Yavuz:

“23 yaşındayım, programa Üsküdar, Küçük Çamlıca'dan katılıyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Bölümüm farklı olmasına rağmen yaklaşık 2 yıldır sinema sektörüyle ilgileniyorum. Bu sektörde ilerlemeye kararlıyım ve her geçen yıl bu kararlılığım artarak devam ediyor. Daha önce İstanbul Film Akademisi'nde eğitim alıp Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Kısa Film Atölyesi yürütücülüğü yapmış olmama rağmen kendimi oldukça yetersiz hissediyordum. Bu noktada EFA, bize sunduğu imkanlarla benim adıma mükemmel bir fırsat oldu. Bu akademide edindiğim bilgi ve tecrübe hiç tahmin edemeyeceğim kadar yüksek oldu.”

Ebru Tümen:

“22 yaşındayım, Kadıköy, Rasimpaşa Mahallesi'nden geliyorum. Marmara Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. EFA'ya okulda öğrendiğim teknik bilgileri pratiğe dökmek, kendi kısa filmimi çekmek için katıldım. Eyüp Film Akademisi, 3 ayda okulda öğrendiğimden çok daha fazlasını deneyimleyerek öğrenmemi sağladı. Okulda sadece teorik olarak verilen eğitim sürecini Akademi sayesinde pratiğe dökme şansım oldu.”

İrem Yavuz:

“22 yaşındayım, programa Topkapı, Fatih Mahallesi'nden katılıyorum. EFA'ya okulda edindiğim bilgileri pekiştirmek, pratik olarak uygulayabilmek ve meslek eğitimimde kendimi geliştirmek için katıldım. Akademide aldığım eğitimler sonucunda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Okulumun bana verdiği eğitimin eksik kalan kısmını EFA sayesinde tamamlamış oluyorum. Aldığımız eğitimden ben ve arkadaşlarım çok memnun kaldık.”

Tuğba Yıldız:

“22 yaşındayım, Fatih, Çemberlitaş'tan geliyorum. Marmara Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. Okulda aldığım teorik bilgileri pratiğe dökmek ve mesleğim konusunda kendimi geliştirmek için EFA'ya katıldım. Derslere giren deneyimli hocalarımız sayesinde sektör hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Ayrıca Akademide aldığım eğitim sayesinde daha kaliteli işler yapabileceğimi düşünüyorum.”

Harun Yaşar:

“22 yaşındayım, programa Ümraniye, İstiklal Mahallesi'nden katılıyorum. Kocaeli Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. EFA'ya sinema sektörü hakkında bilinçlenmek ve senaryosunu kendimin yazdığı filmi çekmek için katıldım. EFA'da eğtimler ve eğitmenler kaliteli. Uygulamalı eğitim olması da öğrenilenlerin daha kalıcı olmasını sağlıyor.”

Mustafa Hayta:

“23 yaşındayım, Üsküdar, Zeynep Kamil'den geliyorum. Marmara Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. Sinema alanında teknik bilgiler edinebilmek, bu alanda doğru fikirler ve yardımlar eşliğinde ilerleyerek ilerisi için düşündüğüm projeleri hayata geçirebilmek için EFA'ya katıldım. Şu ana kadarki üç aylık süreç gayet güzel ve verimli geçti.”

Mehmet Nuri Noyantemur:

“25 yaşındayım, programa Esenler'den katılıyorum. Marmara Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. Sinema alanında teknik ve teorik konularda kendimi geliştirip, kısa film üretmek için EFA'ya katıldım. EFA, yeterince çalışma ve ilgi gösterilmeyen sinema sektöründe kendisini geliştirmek isteyen sinemaseverler için büyük bir fırsat. Bu alanda uzman kişilerden fikir ve dersler alıp, pratik yapabilme şansı yakaladığım için kendimi şanslı hissediyorum.”

Gamze Yücelşen:

“25 yaşındayım, programa Kırklareli, Babaeski'den katılıyorum. Ege Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü’nden mezun oldum. Sinema alanında kendimi geliştirmek ve bilmediklerimi öğrenmek için EFA'ya katıldım. EFA, hem teorik hem pratik anlamda öğrencileri ile iyi bir etkileşime sahip eğitmenleri barındırıyor. “

Ömer Faruk Cura:

“23 yaşındayım, Küçükçekmece'den geliyorum. Selçuk Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. Akademiye başlangıçta kurgu konusundaki eksikliklerimi gidermek için geldim ama EFA kurgu dışındaki eksikliklerimin olduğunu da anlamı sağladı. Her şey beklentilerimin üstündeydi.”

Fatma Nur Arslan:

“21 yaşındayım, programa Kasımpaşa'dan katılıyorum. İstanbul Üniversitesi Radyo TV ve Sinema Bölümü öğrencisiyim. EFA'ya teorik birikimimi artırmak, tecrübeli isimlerden farklı bakış açıları ve bilgiler kazanmak, gelişmek ve öğrenmek için katıldım. EFA, çok yönlü ve güzel insanların bir arada olduğu nadide bir kuruluş. Disiplin ve düzen var. İlgi ve alaka memnun edici fakat çekimler için ayrılan sürenin daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum"