Eyüpsultan Tiyatro Okulu, Eyüpsultan Belediyesi

Eyüpsultan Belediyesi’nin gençlerin kültür ve sanata olan ilgisini arttırmaya yönelik projelerinden olan Eyüpsultan Tiyatro Okulu, eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Eyüpsultan Postası'nda yer alan habere göre; Farklı yaş gruplarından toplam 100 öğrencinin eğitim aldığı Eyüpsultan Tiyatro Okulu'nda öğrenci adayları öncelikle bir mülakattan geçiyor.

Jüri karşısında özel yetenekleri ve tiyatro konusundaki düşünceleri değerlendirilerek ön mülakatta giren öğrenciler bir yıl sürecek ilk eğitim sürecine başlıyorlar.

PROFESYONEL HOCALARDAN TİYATRO EĞİTİMİ

Üç farklı grubun bulunduğu Eyüpsultan Tiyatro Okulu'da 7- 12 yaş arası öğrenciler, yaratıcı drama derslerinde, sahne üzerinde grup dinamizmi, grup içi iletişim, hedef belirleme, nitelikli zaman geçirebilme vb. konularda, çeşitli senaryolarla profesyonel hoca eşliğinde eğitim alıyorlar.

Bu eğitimler sayesinde çocuklar hayal kurma, konu geliştirme, öykü yazma vb. konularda yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

KONSERVATUVARA ÖN HAZIRLIK

12 – 18 yaş arası gençlerden oluşan ikinci grupta bir tür konservatuvara ön hazırlık eğitimi veriliyor.

Bu gruptaki gençlere sadece tiyatro eğitimi üzerine değil, hangi meslekten olursa olsun bulunduğu ortamda kendini özgürce ifade edebilme, bulunduğu toplumu doğru bir şekilde korkmadan yönlendirebilme, düşündüğünü söyleyip kendini ifade edebilme anlamında da önemli katkılar sunuluyor.

HER MESLEK GRUBUNDAN ÖĞRENCİ VAR

18 yaş üstü yetişkin grubunda ise halkla ilişkiler, mimar, öğretmen, idareci, müze çalışanı gibi birçok farklı meslek grubundan öğrenci tiyatro eğitimi alıyor.

Vücut dilini kullanma, diksiyon, drama gibi birçok farklı konuda derslere giren öğrenciler, bu eğitimleri kendi mesleklerinde ve hayatlarında kullanıyorlar.

EYÜPSULTAN TİYATRO OKULU'NDA EĞİTİM HİÇ BİTMİYOR

Bir yıl süren eğitimlerini başarıyla tamamlayıp, sertifikalarını alan öğrenciler ikinci aşamaya geçiyorlar.

Sahne üstü çalışma denilen atölye sınıfında eğitimlerine devam eden öğrenciler, burada bir karakter sahneye nasıl hazırlanır, karakter çözümleme nasıl yapılır, bir rol nasıl ortaya konur gibi konuları sahne üzerine uygulamalı olarak çalışmaya başlıyor.

Çalışmaların ardından sene sonu gösterisi ile kostümlü, dekorlu, müzikli bir oyunla seyircinin karşısına çıkıp kendilerini gösteriyorlar.

Bundan sonraki süreçte ise eğer başarı elde ederlerse üçüncü ve son aşamaya geçerek Eyüpsultan Tiyatro Topluluğu'nun bir üyesi oluyorlar.

“EYÜPSULTAN TİYATRO OKULU’NDA KONSERVATUVARA HAZIRLANIYORUZ”

Zülal Silem Kuşoğlu:

“16 yaşındayım, Eyüpsultan Alibeyköy'den geliyorum. Eyüp Bil Temel Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Kendimi daha iyi ifade edebilmek için Eyüpsultan Tiyatro Okulu'na geldim. Sahnede kendimi daha özgür hissediyorum. Çalışmalarımız çok faydalı geçiyor. En çekingen arkadaşlarımız bile burada açılmaya başladı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Sena Panpal:

“13 yaşındayım, Yıldız Tabya'da oturuyorum. Gaziosmanpaşa Ortaokulu 8. sınıf öğrencisiyim. Buraya ilerideki mesleğimi belirlemek ve kendime farklı bir çevre edinmek için geldim.Çok güzel bir arkadaşlık ortamı var. Hocalarımız çok iyi. Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Başkanımız Remzi Aydın'a biz gençlere sunduğu bu güzel imkanlar için teşekkür ediyorum.”

Taha Berk Gürçay:

“16 yaşındayım, Göktük'ten geliyorum. Göktürk Siyah Martı Sınav Temel Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Benim bu güne kadar düşündüğüm meslek, tiyatro oyunculuğu olduğu için buradayım. İlerde mesleğim değişse bile burada aldığım eğitimin bana faydası olacağını düşünüyorum. Burada hocalarımız sayesinde istediğimden çok daha fazlasını buldum.”

Aslı Su Yıldız:

“8 yaşındayım, Mustafa Kemal İlkokulu 3.sınıf öğrencisiyim. Yeşilpınar Mahallesi'nde oturuyorum. Burada sabırlı olmayı öğreniyorum. Hocalarımızla çok güzel oyunlar oynuyoruz. Buraya severek geliyorum.”

Emirhan Çalağan:

“13 yaşındayım, Eyüpsultan Rami'de oturuyorum. Rami Ortaokulu 7. sınıf öğrencisiyim. Eyüpsultan Tiyatro Okulu'na daha kaliteli zaman geçirmek için geldim. Buranın bana bir çok konuda katkı sağladığını düşünüyorum. Farklı oyunlar ve aktiviteler yapıyoruz. İlerde oyunculuk yapmayı düşünebilirim.”

Zeynep Tuğçe Öztürk:

“7.5 yaşındayım, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 2. sınıf öğrencisiyim. Alibeyköy'de oturuyorum. Burada olmaktan mutluyum. En çok provaları seviyorum. Ayrıca oyun oynuyoruz, skeçler yapıyoruz ve ısınıyoruz.”

Emirhan Mehdi Öztürk:

“10.5 yaşındayım, Alibeyköy Ortaokulu 5. sınıf öğrencisiyim. Alibeyköy'de oturuyorum. Kendimi göstermek ve eğlenceli zaman geçirmek için buraya geldim. Burada skeç, prova ve oyunlarla zaman geçiriyoruz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Eyüpsultan Belediye Başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese bizlere böyle bir imkan sundukları için teşekkür ediyorum.”

Mustafa Aryar:

“64 yaşındayım, memuriyetten emekliyim. Tiyatro sanatı ilginç bir dal. Tiyatro oyuncusu eğer bu işi gerçekten severek yapmak istiyorsa diğer sanat dallarıyla da ilgilenmeli. Eyüpsultan Belediyesi’nin çok kaliteli çalışmaları var, buranın ilanını görünce gelmek istedim. Kaliteli hocalardan ders alıyoruz, iyi bir eğitim gördüğümüze inanıyorum.”

İsmail Enes Taşdemir:

“20 yaşındayım, Biruni Üniversitesi'nde Fizyoterapi okuyorum. Tiyatroya olan ilgimden dolayı Eyüpsultan Tiyatro Okulu'na geldim. Burası gayet güzel, ilgili hocalarımız var. Güzel bir eğitim alıyoruz. İlerde sınavlara girip konservatuvar eğitimi almayı düşünüyorum.”

Berat Sena Aynacı:

“52 yaşındayım, İnşaat Mühendisiyim. Bu benim ikinci dönemim, atölye grubunda devam ediyorum. Bir Yaz Gecesi Rüyası'nda Titanya rolünde oynadım. Tiyatroyu çok seviyorum, iyi bir izleyiciyim. Kendimi daha iyi ifade edebilmek ve televizyonun karşısında boş boş vakit geçirmek yerine zamanımı tiyatro okulu gibi sosyal bir aktiviteyle değerlendirmek istedim. Burada çok güzel dostluklar edindim. Ayrıca bende olmadığını düşündüğüm ezber yeteneğimi geliştirdim.”

Bora Gülen:

“21 yaşındayım, konservatuvar sınavlarına hazırlanıyorum. Eyüp Tiyatro Okulu ilk açıldığı zamandan beri buradayım. Oyun grubundayım aynı zamanda. Tiyatro merağım aslında çok küçük yaşlarda başladı ve bu şekilde devam etti. Tiyatronun insanı kendine çeken bir tarafı var. Buraya çok büyük bir haz ve keyifle geliyorum. Belediye Başkanımız Remzi Aydın'a ve emeği geçen herkese bizlere böyle bir fırsat sundukları için teşekkür ediyoruz.”