Genç Mucitler Haliç'teki Bilim Şenliği'nde Buluştu

Eyüp Belediyesi'nin 19 - 29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği Gençlik ve Fetih Şöleni kapmasındaki Bilim Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın da katıldığı şenlikte genç mucitler buluşlarını sergiledi.

Eyüp Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Gençlik ve Fetih Şenliği üçüncü gününde Bilim Şenliğine ev sahipliği yaptı. Haliç Etkinlik Alanı'nda düzenlenen şenlikte Eyüp’teki okullarda eğitim gören ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan genç bilim insanlarının icatları tanıtıldı. Bilim Şenliği'nin açılışına Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın yanı sıra ilçede faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kesen Başkan Aydın, stantları tek tek gezerek genç bilim insanlarının icatlarını inceledi. Kuluçka Makinesi, elektrikli testere, robotlar, elektrik üretimi, telefon şarj aleti, matematiksel buluşlar gibi birçok yeni icadın yer aldığı Bilim Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

BAŞKAN AYDIN; “BİLİM ŞENLİKLERİ ÖĞRENCİLERİ TEŞVİK EDİP VATANDAŞLARI DA MOTİVE EDİYOR”

Bilim Şenliğini gezdiği sırada açıklamalarda bulunan Başkan Aydın, “Biz Eyüp’te Gençlik Bayramı deyince sadece bir günde yapılarak soğuk geçen bayramları anlamıyoruz. Bu sene düzenlemeyi içerisinde çok fazla etkinliklerin olduğu festival havasında yaptık. Spor, kültür, sanat eğlence ve bilim gibi hayatımızda bizi ilgilendiren her şey bu festivalde var. Burada Eyüp’teki bütün okullar bilim adına yaptıkları çalışmaları sergiliyorlar. Bu yapılan çalışma onları teşvik ediyor ve diğer vatandaşlarımızı da motive ediyor. festival havasında öğrencilerin neler yaptıklarını gösterebildikleri çok zengin içerikli bir etkinlikle 19 Mayıs’ı Eyüp’te kutluyoruz” dedi.

GENÇ MUCİDİN KULUÇKA MAKİNESİ İLGİ ODAĞI OLDU

Eyüp Şehit Öğretmenler Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi Nisa Akanlı’nın yaptığı Kuluçka Makinesi Bilim Şenliğinin ilgi odağı oldu. Minik mucit Akalın, hayvan üremesi üzerinde araştırmalar yaparak tavukların kuluçka dönemini manyetik ortama taşıdı. Alüminyum folyoyla kapladığı kutunun içerisine verdiği elektrik ve nem sayesinde kutunun iç hacmindeki derecelerini hesaplayarak, tavuk olmadan kuluçka döneminde yumurtaların döllenmesini sağladı. Kuluçka makinesinin nasıl çalıştığı hakkında bilgiler veren Genç Mucit Akalın, “Tavukların nasıl kuluçkaya yatıp yumurtadan civciv üretiyorsa, bende onların yaptığını bu makine sayesinde yaptım. Lamba yardımıyla kutu içerisine ısı verdim, nem makinesiyle de içinde ki yumurtaların kabuklarının yumuşamasını sağladım. Bu sistemi yaptıktan sonra makinenin içine 22 tane döllenmeye hazır yumurta koydum. Daha sonra kuluçka sonrası yumurtalardan civciv çıktı ve ben onları hala beliyorum” diye konuştu.

Haliç Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilen Bilim Şöleni'ne 50 okul ve yüzlerce öğrenci katıldı. Birbirinden ilginç buluşlarını ziyarete gelenlere anlatan öğrencilerin duydukları heyecan görülmeye değerdi. Gençlik ve Fetih Şenliği yarın Haliç üzerinde yapılacak olan Dragon yarışları ve ardından Fetih canlandırmasının gerçekleştirileceğin gösteri ile devam edecek.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın daha sonra Haliç'te gerçekleştirilecek dragon yarışları için antrenman yapan öğrencilerin yanına geldi.

Kendisi de tekneye binerek kürek çeken Başkan Aydın, 48 takımın Haliç'te yarışacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Haliç'in tertemiz bir hale geldiğini aktaran Başkan Aydın, "2 yıl önce su sporları yapılabileceğinin sözünü vermiştik. Artık Haliç'te su sporları yapılabiliyor. Gençlik ve Fetih Şöleni kapsamında yarın yapılacak olan dragon yarışları öncesinde gençlerle bir antreman yaptık. Ben de katıldım. Gayet heyecanlı geçeceğini düşünüyorum" dedi.