Göktürklü Çocuklar Zümrüd-ü Anka Kuşuyla Buluştu

Belediyemizin Göktürk Kültür Sanat Merkezi’nde haftasonu çocuklar Zümrüd-ü Anka oyunuyla keyifli anlar geçirdi.

Çoban Mehmet ve Prensesin hayatını anlatan oyunda, çocukların tercih algısını geliştirmeye yönelik sahneler canlandırıldı.

Çoban Mehmet’in aşık olduğu güzeller güzeli Prenses Aybüke, amansız bir hastalığa yakalanır. Kral, kızını iyileştirecek her kim olursa olsun prensesle evlendirip kendisi yerine onu kral yapacağını ülkenin dört bir yanına duyurur. Çoban Mehmet, prensesi nasıl iyileştirebileceğini düşünürken çok sevdiği kuzusu ona yol gösterir. Kaf Dağı’na gidip Zümrüd-ü Anka Kuşu’ndan bir damla gözyaşı alabilirse prensesi iyileştirebileceğini söyler.

Çoban Mehmet ve Kuzu, dostları Kuş’un önderliğinde zorlu yollardan geçerek Kaf Dağı’na varırlar. Burada karşılaştıkları Ozan, Zümrüd-ü Anka’nın dağın içinde yaşadığını, kapıda yazan bulmacayı bir insan bilirse kapının açılacağını, ancak Zümrüd-ü Anka’nın sadece hayvanlarla konuştuğunu söyler. Ozan’dan keçilerinin yününü kırpıp kendisine vermesini isteyen Çoban Mehmet, Ozan’ın da yardımıyla bulmacayı çözer ve keçi kostümüyle Zümrüd-ü Anka’nın karşısına çıkar. Tam gözyaşı damlasını almışken Zümrüd-ü Anka kandırıldığını fark eder ve Kuzu’nun kendisiyle kalması şartıyla gözyaşı damlasını vereceğini söyler. Şimdi Çoban Mehmet’i zor bir seçim beklemektedir. Dostu Kuzu mu yoksa çok sevdiği prenses mi?