Gönüllerimizin Askerlerini Eyüp Sultan'dan Kışlaya Uğurladık

Eyüp Belediyesi geleneksel hale gelen anlamlı etkinliği bu yıl da gerçekleştirdi. İstanbul'un çeşitli ilçelerde yaşayan yüzlerce engellinin katılımıyla gerçekleştirilen asker uğurlamasında duygu dolu anlar yaşandı.

İBB ve Eyüp Belediyesi tarafından gerçekleştirilen asker uğurlama törenine İstanbul'un çeşitli ilçelerinden yüzlerce engelli genç katıldı.

Eyüp Sultan Camii Meydanı'nda gerçekleştirilen muhteşem törene engelliler ve ailelerinin de ilgisi büyük oldu. Geniş katılımla gerçekleştirilen engelli askerlerin uğurlama töreninde aileler de duygusal anlar yaşadılar.

Törende bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Bugün çok sıcak, çok samimi bir gün. Bugün daha çok duygularımızla konuşacağız. Bir geleneği daha bugün ifa ediyoruz. İstanbulumuzun değişik yerlerinden gelen gençlerimiz dualarla kışlalarına uğurlanacaklar. Askerlik vazifelerine belli bir süre de olsa başlayacaklar. Askerlik vazifesi her Türk evladının zevkle, gururla ifa ettiği bir görev. Bizi biz yapan fiziki bir unsurdur askerlik görevi. Hepimizin boynunun borcu. Onun için kınalarla, onurla, gururla tüm evlatlarımızı gönderiyoruz. İnşallah göndermeye de devam edeceğiz. Bugün yemin edecek tüm askerlerimize şimdiden hayırlı teskereler diliyorum" dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit de yaptığı konuşmada, askerliğin her türlü üstün ve kutsal değeri barındıran bir müessese olduğunu belirterek, "Bugün Eyüp Belediye Başkanlığımızla evlatlarımızı asker ocağına uğurlamak üzere en özel askerlik programını gerçekleştiriyoruz. Bizim kültürümüzde, bizim inancımızda asker ocağı Peygamber ocağıdır. Tüm kardeşlerimize hayırlı vazifeler, hayırlı teskereler diliyorum" şeklinde konuştu.

Törende Eyüp Belediyesi Mehter Takımı da izleyicilere muhteşem bir konser sundu. Eyüp Müftüsü Dr. Muammer Ayan'ın yaptığı dua sonrasında ise Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve diğer protokol üyeleri birlikte engelli gençlerin ellerine kınalar yaktılar.

Eyüp Sultan Camii Meydanı'ndan Feshane'ye kadar mehter eşliğinde yürüyen engelliler ve aileleri buradan Hasdal Kışlası'na gittiler.

Hasdal Kışlası'nda temsili olarak giydikleri üniformalarla çakı gibi birer asker olan engelliler, karavanadan yemek yedi. Askerliğin temel kurallarını yerinde tecrübe eden gönüllü askerler komutanlarından, uygun adım yürüme ve selam durma gibi kuralları da öğrenme imkanı buldu.

Engelli aileleri ise evlatlarının bir gün dahi olsa asker üniforması giyerek vatani görevini yerine getirmesinden dolayı gururluydu. Bir günlük askere gelen evlatlarını yalnız bırakmayan aileler oldukça duygusal anlar yaşadılar.

Eyüp'teki uğurlama törenine Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın yanı sıra askeri yetkililer, Eyüp AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ile diğer ilçe belediyelerinin temsilcileri katıldı.