Görme Engelliler İçin Engelsiz Oy Pusulası

16 Nisan'da yapılacak olan referandumda bir ilk gerçekleşecek. Görme engelli vatandaşlar için yeni oy pusulası şablonu hazırlandı. “Erişilebilir Oy Pusulası” adı verilen şablon sayesinde görme engelli vatandaşlar ilk defa tek başlarına, yanlarında refakatçi olmadan, hür iradeleriyle oy kullanabilecekler. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın da katıldığı bir toplantıda, oy pusulası şablonunun nasıl kullanılacağı konusu anlatıldı.

Son yapılan araştırmaya göre Türkiye'de 216 bin 77 görme engelli vatandaşımız bulunuyor. Eyüp'te ise sandık başına gidecek 370 görme engelli seçmen yaşıyor. Tüm Türkiye 16 Nisan'da sandık başına gitmeye hazırlanırken, görme engelli vatandaşların oy kullanırken yaşadıkları olumsuzlukları en aza indirmek için özel oy pusulası şablonu hazırlandı. Oy pusulası bu şablonun içine konulduğu zaman sol taraftaki boşluk evet, sağ taraftaki boşluk hayır tercihinin kullanımına uygun olacak şekilde dizayn edildi.

Bu seçimde bir ilk gerçekleşirken, uygulamayla bir anlamda görme engelli vatandaşlarımızın önündeki engel kalkmış olacak. Bu pusula sayesinde görme engelli vatandaşlar da tek başlarına oy kullanabilecek. Eyüp'te bulunan tüm seçim sandıklarına bu şablonlar dağıtılarak, sandık görevlileri tarafından, oy kullanmaya gelen görme engelli vatandaşlara verilecek.

EYÜP BELEDİYESİNDE BİLGİLENDİRME YAPILDI

Konu ile ilgili olarak Eyüp Belediyesi Meclis Salonu'nda Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın katılımıyla, görme engelli vatandaşlara yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda oy şablonu tanıtılarak, oy kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar detaylı bir şekilde anlatıldı.

Tanıtım toplantısı öncesi bir açıklama yapan Başkan Remzi Aydın, “Bu sene görme engellilere mahsus, seçimlerde ilk de bir uygulama başlıyor. Biliyorsunuz herkesin kendi oyunu bizzat kendisi kullanması esastır. Ancak engeli nedeniyle bizzat kullanamayan vatandaşlarımıza yardımcı olunması noktasında yıllardır bir uygulama vardı. Ancak su sene ilk defa Engelsiz Erişim Derneği olarak arkadaşlarımız, bizzat kendi oylarını kullanmaları için Yüksek Seçim Kurulu'na talepte bulunarak görme engellilere özel olarak proje sunmuşlar. Bu proje kabul gördü ve bu bu sene uygulanacak. Biz de bu pusula şablonunun nasıl kullanılacağı konusunda bir eğitim toplantısı düzenledik. Toplantıda, bu oy şablonuna pusulanın nasıl yerleştirileceği ve sağlıklı ve doğru bir şekilde nasıl oy kullanılacağı anlatılacak. Burada Eyüp Belediyesi olarak amacımız, görme engelli seçmenimizin vatandaşlık hakkını, demokratik hakkını en iyi şekilde, en sağlıklı şekilde, aracısız olarak kullanmalarını sağlamaya destek olmak. Böylelikle, vatandaşlarımız istediği şekilde oylarını kullanacak, iradesini sandığa istediği şekilde yansıtacak” dedi.

ENGELLİ VATANDAŞLARA ARAÇ TAHSİSİ

Eyüp Belediyesi olarak referandum için kendilerinin de özel bir uygulamaya gideceklerinden bahseden Başkan Aydın, Eyüp'te sandık başına giderek oy kullanacak engelli vatandaşlar için araç tahsis ettiklerini, dilerlerse Eyüp Belediyesi Beyaz Masa birimini 444 3 000 numaralı telefondan arayarak, araç talebinde bulunabileceklerini de belirtti.

Toplantı sonunda ise görme engelli Milli sporcu Ramazan Kunduz, Başkan Remzi Aydın'a, 28 sırt numaralı ve Remzi Aydın yazılı Milli takım forması hediye etti.