Gülten Dayıoğlu Simurglu çocuklarla bir araya geldi

Türk Çocuk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Gülten Dayıoğlu Eyüpsultan Belediyesinin 'Simurg Öğrenci Yazar Buluşmaları' etkinliğinde Eyüpsultanlı çocuklarla buluştu.

Kitaplarının önemli bir kısmı dünya dillerine de çevrilen Gülten Dayıoğlu, Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezi'nde Simurglu çocuklarla bir araya gelerek tecrübelerini aktardı, nasihatlerde bulundu.

KİTAP OKUMAK BAŞARIYI ARTTIRIYOR

Konuşmasında eğitim, öğretim, eğitimde uygulamanın önemi, kitabın önemi, kitap okumanın insana sağladığı katkılar ve özellikle Türkçe'ye hakim olmanın ne gibi faydaları olduğu konularına değinen Dayıoğlu şunları söyledi; “Okullarda kavram, kural ve ilkeler öğretiliyor. Ama uygulama da yapmak lazım. Kitap okumamız lazım. Kitap bir anlamda hayat koçu gibidir. Kitap geçmişte olmuş, gelecekte olacak şeyleri önümüze seriyor. Kitap okuyarak Türkçenizi geliştireceksiniz, sözcük dağarcığınızı geliştireceksiniz. Sözcük dağarcığı gelişen öğrencilerin derslerinde yüzde 45 oranında daha başarılı olduğu belirlenmiş. Ayrıca çok kitap okuyan kişi insanları da daha iyi tanıyor.”

Gülten Dayıoğlu program sırasında sık sık salonda bulunan çocuklara sorular sorarak fikirlerini aldı, aktif olarak programa katılımlarını sağladı.

Program sonunda Gülten Dayıoğlu'na çiçek ve hediye takdiminde bulunuldu. Dayıoğlu ise çocukların getirdiği kitaplarını imzaladı.

ÇOCUK EDEBİYETINA BÜYÜK KATKILAR SAĞLADI

Yazarken ve yaşarken nesillerce okunmuş, sevgisi kuşaktan kuşağa geçmiş bir yazar olan Gülten Dayıoğlu çocuk edebiyatının sesinin gür çıkmasında, duyulmasında büyük katkılar sunmuş. Kitaplarla çocukları, gençleri kıymetli bir yolculuğa çıkarmış. Türk çocuk edebiyatına yüze yakın kitap sığdırarak edebiyatımıza kendi rengini katmış olan Dayıoğlu, okurlarının gönlünde silinmez anılarla ve karakterlerle güzel bir yer edinmiş.