Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Esma-i Hüsna sırları, Habibe Ayvacı

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü kadınlara yönelik programlarına devam ediyor.

Afife Hatun Kültür Evi'nde düzenlenen "Esma-i Hüsna sırları" programında Araştırmacı İlahiyatçı Habibe Ayvacı, Allah'ın isimlerinin hikmetleri hakkında bilgi verdi.

MÜMİN KORKUYLA ÜMİT ARASINDA OLMALI”

Huzuru istiyorsak bereketi istiyorsak namazdan kendimizi ayırmayalım” diyen Habibe Ayvacı, şunları söyledi:

“Allah bize günde beş kez randevu veriyor. Huzuru istiyorsak bereketi istiyorsak namazdan kendimizi ayırmayalım. Bir şekilde hayatı dengelemek gerekiyor. Nasıl ki sevdiklerimizi üzmeme adına hassas davranıyoruz. Allah'ı severken de onun sevgisini kaybetmekten korkmalıyız. Önemli gecelerde de özellikle kaza namazları kılmalıyız.”

Ayrıca hacet namazının önemine dikkat çeken Habibe Ayvacı, duaların Allah'ın isimleriyle daha da kuvvetlendirilebileceğini belirtti.

ESMA-İ HÜSNA ZİKİRLERİ BİZİM HAYAT VİTAMİNLERİMİZ”

Esma-i Hüsna’nın tesiri ve etkilerinden bahseden Habibe Ayvacı, Allah’ın isimlerinden Ya Musavvirin, Ya Kavi isimlerinin faziletleri hakkında konuştu ve şunları aktardı:

“İnsanın eli zikirle meşgul olacak ki kalpte zikirle meşgul olsun. İnsan olarak hamız ve pişmemiz gerekiyor. Allah ilmi isteyene verir. Esma-i Hüsna zikirleri bizim hayat vitaminlerimiz en hızlı enerji kaynağımız. Ayrıca tüm esmaların dua hikmetine geçmesi için isimlerin başına ‘Ya’ ifadesini koymak gerekiyor.”