Haliç'teki Dragon Yarışlarından Renkli Görüntüler

Başkan Aydın öğrencilerle kürek çekti

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 29 Mayıs İstanbul'un Fethi Eyüp'te "Gücümüz Gençliğimiz" sloganıyla 10 gün sürecek etkinliklerle kutlanıyor.

Eyüp Belediyesi'nin gerçekleştirdiği Fetih ve Gençlik Şöleni kapsamında Haliç'te de Dragon Yarışları düzenlendi. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'nın da öğrencilerle birlikte kürek çekip takımca birinci olduğu yarışlar oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlayan çalışmalarla bataklık halinden kurtularak tertemiz olan Haliç'te artık birbirinden farklı su sporları etkinlikleri düzenleniyor.

Bu etkinliklerden biri de Eyüp Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 29 Mayıs İstanbul'un Fethi Eyüp'te "Gücümüz Gençliğimiz" sloganıyla hayata geçirdiği Gençlik ve Fetih Şöleni kapsamında yapılan dragon yarışları oldu.

İlçedeki lise ve ortaokul öğrencilerinin katıldığı 48 takımın kıyasıya mücadele verdiği dragon yarışları oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da eksik olan bir takıma katılarak kürek çekti ve takımı ile birlikte birinci oldu. Öğrencilerin ilgisinden ve yarışlardaki mücadelelerinden oldukça mutlu olduğunu belirten Başkan Aydın, "Çamur bataklığından üstü kapatılarak iptal edilmek istenen Haliç'ten elhamdülillah bugünlere su sporlarının yapıldığı, insanların kültür ve sanat faaliyetlerini yaptığı, bir kültür havzası haline gelmiş Haliç'e geldik. Bugün biz bu sene ilk defa Eyüp Belediyesi olarak gençlerimizi 10 gün sürecek bir festival havasında Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlayalım istedik. Bugün dördüncü günümüz inşallah. Bugün de dragon yarışları yapılacak. Haliç'te gerçekten çok sayıda takımımız var. Onlar için de ilk deneyim. İlk defa su sporları anlamında bir yarışma tertip ediliyor. Bu kadar ilgi göreceğini açıkçası biz de bilmiyorduk. Ama gördük ki güzel işler güzel karşılık buluyor. Önümüzdeki süreçte bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Çok güzel etkinlikler oluyor, herkesi bekliyoruz" diye konuştu.

MUSTAFA CECELİ EYÜPLÜLER İÇİN GELİYOR

Lise öğrencileri için bir mezuniyet şöleni de hazırladıklarını kaydeden Başkan Aydın, "Çocuklarımızın bu yönde talepleri olmuştu. Onlar tabii bütün yılın yorgunluğunu, stresini atmak istiyorlar. Biz de hem festival kapsamında olmak üzere, hem de mezuniyet şöleni taleplerini karşılamak amacıyla, ama ülkemizin içinde bulunduğu koşulları da göz önünde bulundurmak üzere, bizim milli, manevi değerlerimize aykırı düşmeyecek şekilde bir konsepte bir şölen tertip ettik. Çok arzu ettikleri Mustafa Ceceli kardeşimizi davet ettik o da kabul etti. Pazartesi günü güzel bir konser olacak bütün gençleri, bütün Eyüplüleri bekliyoruz" dedi.

Lise öğrencileri yarışmalar için sıralarını beklerken alanda kurulan geleneksel sporlar standları ile diğer alanlarda keyifli dakikalar geçirerek güzel ve keyifli bir hafta sonu geçirdiler. Eyüp Belediyesi'nin bir ilk olarak gerçekleştirdiği dragon yarışları, Pazar günü yapılacak finallerle sona erecek.

Ayrıca etkinlikler kapsamında Fatih Sultan Mehmet ve Akşemsettin Hazretlerinin canlandırıldığı bir sahne performansı gerçekleştirildi. Öğrenciler İstanbul'un Fethi'nin canlandırıldığı gösteriyi büyük bir ilgi ile izlediler.