Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüpsultan'da Gündem, Hijyende Mükemmellik

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Hijyende Mükemmellik projesi gündeme geldi.

7 tane firmanın Hijyende Mükemmellik sertifikası aldığını belirten Başkan Remzi Aydın, şöyle konuştu;

“Hijyende mükemmellik adı üzeride; mükemmel ölçülerde bir hijyen sağlanması...

Bu çalışmayı biz geçen yıl başlatmıştık. Bir deneme amaçlı başladık, görelim istedik. Eyüpsultan Camii çevresindeki 40 tane gıda işletmecisi esnafımız ile bu çalışmayı başlattık.

7 FİRMA SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANDI”

Burada Eczacıbaşı profesyonel ve kurumsal bir firma olarak teklif getirdi, biz de kabul ettik. Lokanta, restoran, kafeler gibi gıda satışı yapan işletmelerde ürünlerin alınmasından depolanmasına, işlenmesinden sunulmasına, mutfak ve lavabo temizliğine kadar en geniş anlamda hijyene uygun projede eğitimlerin verilmesi, denetlenmesi ve sertifikalandırılması kapsamında bir proje.

Eğitimler ve denetimler sonucunda 7 tane firma bu sertifikadan almaya hak kazandı. Onlardan bir tanesi de bizim Ensari konağımız, sosyal tesislerimiz. Bu sertifikayı alan firmalar hijyen anlamında %100 güvenilir işletmeler anlamına geliyor. Yani eksikleri olmayan işletmeler anlamına geliyor”

Başkan Remzi Aydın, bu programın hem Eyüpsultan’ımızın ekonomisine hem de esnafımıza katma değer de bulunacağını ifade ederek şöyle devam etti;

“Tabi ki diğerleri de güvenli işletmeler ama bu programın ön gördüğü standartları yerine getirmiş olan işletmeler demek daha doğru olabilir. Bu tabi önemli bir katma değer yaratacak. Hem şehrimizin ekonomisine, esnafımıza...

Çünkü yerli ve yabancı turistlerin özellikle tercih edecekleri yerler olacağını düşünüyorum bu sertifikaya sahip işletmelerin. Esnafımız çok ilgi alaka gösterdi.

İKİNCİ ETPTA ALİBEYKÖY VE GÖKTÜRK VAR”

İkinci etapta da Alibeyköy, Göktürk'teki bazı yerlerimiz olmak üzere Eyüp merkezdeki esnafımızla da bu projenin ikinci etapta hemen eğitimlerine ve denetimlerine başlayacağız. İnşallah ikinci pakette de standartlarımızdan ödün vermeyecek şekilde yeni sertifikalar vermeyi hedefliyoruz.

İstiyoruz ki bütün gıda işletmelerimiz bu sertifikaya sahip olsun ve prestijli olan bu sertifika sayesinde hem esnafımızın işleri gelişsin hem de olması gereken Eyüpsultan esnafına uygun bir standarda kavuşsunlar”

Eczacıbaşı'nın ilk paydaş olduğu belediyenin Eyüpsultan Belediyesi olduğunu söyleyen Başkan Remzi Aydın, şöyle devam etti;

“Bu tabi bizim yerli ve yabancı turistimizin gelişmesine, dolayısıyla kentimizin şehir ekonomisinin canlanmasına ve artmasına sebep olacak. Önemli bir proje ve ESTAM projesidir. ESTAM projemizin bir parçasıdır. Bu sayede şehrimize daha çok insan gelecek, daha çok zaman geçirecek, daha çok para harcayacak bundan da şehrimiz kazanacak diye düşünüyorum.

Eczacıbaşı'nın ilk paydaş olduğu belediye biz olduk. Böyle bir proje daha önce yapılmamış. İnşallah başka belediyeler de bunu geliştirerek uygularlar”