“Hoşgeldin, güzel niyetler getirdin Ey Ramazan!”

Onbir Ayın Sultanı Ramazan, Eyüp’te binlerce kişinin buluştuğu dev iftar sofrasında dualarla başladı.

İftarı, Eyyüb El Ensari Hazretleri’nin mukaddes mekanı Eyüp’te yapmak, teraviyi Eyüp Sultan Camii’nde kılmak isteyen binlerce kişi buluştu ilçede. Eyüp Belediyesi’nin Feshane bahçesinde kurduğu açıkhava iftar sofraları büyük ilgi gördü. 6 bine yakın kişi, birlikte orucunu açtı, birlikte dua etti.

Eyüp Belediyesi sadece Feshane bahçesinde değil, Eyüp Sultan Camii’nin arkasındaki tarihi Cülus Yolu’nda da açıkhava iftar yemeği verdi.

Türkiye’nin dört bir yanından, hatta başka ülkelerden Eyüp Sultan’a gelen misafirler oruçlarını tarihi Cülus Yolu’nda açtılar.

Eyüp Belediyesi’nin ilk gün iftarına Ak Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Ak Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, Eyüp İlçe Emniyet Müdürü Kenan Şaban Süzgün, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve Eyüplüler katıldı.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ilk gün iftarında yaptığı konuşmada, Ramazan’da Eyüp’te birçok güzel etkinliğe imza atacaklarını belirterek, “Mahallelerimizde, tarihi Cülus Yolu’nda, Meydan’da ve Belediyemizin önündeki tarihi Osmanlı Evlerinde etkinlikler düzenleyeceğiz. Eyüp Sultan’da, kaynaşmaya, doğruluğa, paylaşmaya, yenilenmeye niyet ediyoruz ve herkesi ilçemize davet ediyoruz. Binlerce kişiyle birlikte dualarla açacağız orucumuzu, birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve dayanışma duyguları içerisinde” dedi.

Teravih namazı sonrası Eyüp Belediyesi’nin Eyüp Sultan’da hazırladığı programda Bezm-i Safa Grubu sahneye çıktı ve ilahiler söyledi.

Kanal 7 Televizyonu da bu Ramazan’da her gün Eyüp Sultan Meydanı’ndan canlı yayınlar gerçekleştirecek. Uğur Arslan’ın sunacağı, Necmettin Nursaçan’ın sohbetiyle katılacağı programın ilk gününe Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da konuk oldu. Aydın, programda yaptığı konuşmada, tüm İslam aleminin Ramazanını kutladı ve hayırlara vesile olmasını diledi.

Başkan Remzi Aydın, Kanal 7 Televizyon programının ardından Eyüp Sultan’ı ziyarete gelen vatandaşlarla sohbet etti ve Belediyenin Feshane bahçesinde gerçekleştirdiği ilk gün iftarına geçti.

İftar yemeğine katılan binlerce kişiyle birlikte orucunu açan Başkan Aydın, “Eyüp Sultan’da Ramazanı yaşamak, birlikte iftar, sahur yapmak ayrı bir heyecan. Ayrı bir mutluluk. Davetimizi kırmayarak ilk gününüzü bize ayırdığınız ve soframızı şenlendirdiğiniz çok teşekkür ederim. Her gün Belediyemizin birçok yerde programları olacak. Eyüp Sultan Meydanında dini sohbetler, ilahiler, na’tlar, Açıkhava mahalle iftarlarımızda meddah, ortaoyunu, çocuklarımız için Hacıvat Karagöz, Belediyemizin önündeki tarihi Osmanlı evlerinde de yine birbirinden renkli etkinlikler düzenlenecek. Tüm İstanbulluları bekliyoruz Ramazanda Eyüp’e “ dedi.

Eyüp Belediyesi’nin ilk gün iftar menüsünde iftariyelik, mercimek çorbası, taskebap, şehriyeli pirinç pilavı, lokma tatlısı ve meşrubat vardı.