İHA'nın '15 Temmuz Sergisi' Eyüp Sultan Meydanı'nda açıldı


15 Temmuz hain darbe girişiminin hafızalardan silinmemesi için Türk milletinin destansı direnişini konu alan ve İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı sergi Eyüp Cami meydanında açıldı.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu teröristlerin 15 Temmuz gecesi kalkıştıkları hain darbe girişimini ilk anlarından itibaren takip eden ve dünyaya naklen yayın yapan tek yayın kuruluşu olan İhlas Haber Ajansı, o gecenin fotoğraflarını Eyüp ilçesinde sergiliyor. 15 Temmuz akşamı Boğaz Köprüsü’nü tankların kapattığını ilk duyuran haber kuruluşu olan İhlas Haber Ajansı, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm yurtta hain kalkışma girişimini ve sonrasında Türk milletinin tankları ve meydanları teslim almasını Türkiye ve dünyadaki abonelerine servis etti. O gece tüm Türkiye'de İhlas Haber Ajansı muhabir ve kameramanları, açılan ateşler altında sahada görevlerini yerine getirerek, darbe girişimini ve bu girişimin başarısızlıkla sonuçlandığını, vatandaşın kahramanlığını tüm dünyaya duyurmuştu.

O hain darbe girişimini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren, ''15 Temmuz İhanet Gecesi Sergisi'' Eyüp Sultan Cami meydanında, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın ev sahipliği ile, İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, İHA İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven, İHA yetkililerinden Burak Varlık, çok sayıda İHA personeli ve Eyüp Belediyesi personeli eşliğinde açılışı yapıldı.

Serginin gezilmesinin ardından bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ''15 Temmuz 2016 milletimizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktası. Belki de en son verilen kurtuluş savaşı. Bundan sonra böyle savaşlar vermek zorunda kalmayız inşallah. 15 Temmuz'u ve 15 Temmuz öncesini unutmamız gerekiyor ve her daim milletimizin hafızasında diri tutmamız gerekiyor. Daha güçlü daha birlik beraberlik içerisinde yürüyelim. Dolayısıyla bu anlamda seni devriyesinden bir çok anlamlı etkinlikler yapılıyor. Biz de Eyüp Belediyesi olarak çok değişik etkinlikler yaptık, yapıyoruz. Sağ olsun İHA'da o gece çok nitelikli, çok güzel fotoğraflar yakalamışlar. Bizler bu fotoğrafları Eyüp meydanında sergiliyoruz. Çok teşekkür ederiz kendilerine. Umarım binlerce vatandaşımız bu sergiyi gezerler. Biz de belediye olarak 249 şehidimiz için 249 bisikletten oluşan yarış düzenleyeceğiz, halk koşusu düzenleyeceğiz yine 15 Temmuz günü bu meydanda halkımızla beraber o günü dualarla konuşmalarla ve görsellerle anacağız ve hatırlayacağız. Tabi fotoğraf bir sanat, hafızaların diri tutulması adına önemli bir vasıta. Tüm sanat dalları ile olabildiği kadar bu günü unutmamak ve hafızlara işlememiz gerekiyor. Ben emeği geçen bütün kurum ve kişilere teşekkür ederim. Ben de fotoğrafları görünce o gece yaşadığım şeyleri hatırladım ve heyecanlandım tabi ki. Aslında o gece hiç kimsenin unutamayacağı bir gece idi.'' şeklinde konuştu.

Düzenlenen sergilerle ilgili bir açıklama yapan İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, ''Her şeyden önce Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın beye destekleri için teşekkür ediyoruz. Hakikatten Türk tarihinde çok önemli bir dönüm noktası. Uçurumun kenarından dönmüş bir milletin hafızalarda yer almış görüntülerini sergilemek istedik. İhlas Haber Ajansı'nın 15 Temmuz'da yaptığı faaliyetler aslında tamamı ile bu olayların dünya kamuoyuna Türk kamuoyuna yansıtılması açısından kritik bir dönemdi. Tüm Türkiye çapında yapılan çalışmalardı bunlar. Darbenin başlangıcından itibaren darbenin sonuna kadar doğru bilgileri anında Türk ve dünya kamuoyuna yansıttık. Çok büyük fedakarlıklarla hiçbir şekilde geri adım atmadan objektiflerini ve kameralarını kullanarak halkın doğru bilgilenmesini, darbe sürecinin doğru yönetilmesini sağladık. Bu tabi ki bir mücadele idi. Vatanını sevenlerle vatanını satanlar arasında bir mücadele idi. İhlas Haber Ajansı da bu mücadele de doğru yerde yerini aldı ve yapılması gerekeni yaptı. Yani o gecenin kahramanı aslında tüm Türk halkıdır.'' cümlelerine yer verdi.

SERGİ AÇILACAK DİĞER İL VE İLÇELER

Sakarya’da ‘Tarihi tanıklığa davet’ ismiyle sergi açılması planlanırken, İHA tarafından Türkiye genelinde 44 noktada serginin açılacağı belirtildi. Sergilerin açılacağı noktalar şu şekilde; “İstanbul'da Eyüp ve Taksim Meydanı, Adana'nın Yüreğir ilçesi, Hatay'ın İskenderun ilçesi, Kahramanmaraş, Ankara Mamak, Pursaklar, Altındağ, Gölbaşı, Antalya, Denizli, Aydın, Uşak, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır merkez ve Bismil ilçesi, Ağrı, Erzincan, Erzurum, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, İzmir, Manisa'nın Şehzadeler ve Kula ilçeleri, Kayseri, Diyarbakır, Amasya, Çorum meydan ve üniversite, Ordu, Samsun, Artvin, Giresun, Trabzon, Elazığ, Sivas.”