İktisadi İlahiyat Tanıtım Programı

Eyüp Belediyesi Simurg Genç Akademi tarafından düzenlenen ve dünyada ilk defa Eyüp’te gerçekleşen İktisadi İlahiyat Tanıtım Programı, Eyüp Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Murat Yıldırım, programın eğitmeni Dr. Melih Oktay, Genç Akademi Genel Koordinatörü Yunus Emre Deli ve akademi üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

18 Kasım Çarşamba günü Kara Süleyman Tekkesi’nde düzenlenen tanıtım, Eyüp Genç Akademi Koordinatörü Yunus Emre Deli’nin açılış konuşması ile başladı.

Programın 16 hafta süreceğini ve bu süre içerisinde sadece seminer değil aynı zamanda uyum çalışmalarının da gerçekleştirileceğini dile getiren Yunus Emre Deli, bu tür çalışmalar ile hem akademik etkinliklerin hız kazanıp üniversiteliler için ulaşılabilir hale geleceğini hem de kültürel programlarla sosyal yönün geliştirilebileceğini belirtti.

Programda söz alan eğitmen Dr. Melih Oktay, programın tanıtımını yaparak İktisadi İlahiyat programının ilk defa gerçekleşecek olmasından dolayı heyecanlı olduğunu ifade etti.

Akademi’de yeni dönem

Melih Oktay, İktisadi İlahiyat’ın din ile iktisat ilişkilerini inceleyen yeni bir bilim dalı olmakla birlikte yalnızca bu iki disiplin ile sınırlı kalmayacağını söyledi. Oktay, “Aslında iktisat ve din arasındaki ilişki psikolojiden astronomiye, sosyolojiden tarih bilimine, antropolojiden hukuka kadar birçok konunun derin analizini gerekli kılan geniş bir alanı kapsıyor. Daha önce ülkemizde ve dünyada ele alınmamış bu çerçeveyi Genç Akademi üyeleri ile masaya yatırıp akademik yöntemlerle işleyeceğiz” dedi.

Eyüp Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Murat Yıldırım ise yaptığı konuşmada, memnuniyetini dile getirerek bu tür çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti. Yıldırım ayrıca, benzer veya farklı konu başlıkları altındaki çalışmaların Eyüp Belediyesi imkanları çerçevesinde teşvik edileceğini ifade etti.