İstanbul'un Kurtuluşunun 92. Yıldönümü

İstanbul’un 6 Ekim 1923’de işgal kuvvetlerinden kurtuluşunun 92. Yıldönümü münasebetiyle, Korgeneral Şükrü Naili Gökberk’in Edirnekapı Şehitliği’nde bulunan kabri başında bir tören düzenlendi.

Şehitlikte sabah saatlerinde düzenlenen törene, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Memiş, 1. Ordu Komutanlığı adına Topçu Yarbay Birol Girgin, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü ve Eyüp İlçe Emniyet Müdürü Gaffar Demir katıldı.

Tören Şükrü Nail Paşa’nın kabrine çiçek konulmasıyla başladı. Ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Daha sonra ise şehitlikte bulunan şehit kabirleri ziyaret edilerek çiçekler bırakıldı. Ziyaretler sırasında Mehmet Akif Ersoy’un kabri önüne gelindiğinde törene katılalar ünlü Vatan Şairi için Fatiha okudu.

İSTANBUL’UN KURTULUŞU

İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü. 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'ndan sonra 23 Ağustos 1923’ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği ise 4 Ekim 1923 günü Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı'nı selamlayarak şehri terk ettiler. İstanbul'un 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgali, Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu’nun 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul'a girmesiyle resmen sona erdi. Her yılın 6 Ekim’i böylece İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

KORGENERAL ŞÜKRÜ NAİLİ GÖKBERK (1876 - 1936) KİMDİR?

Bursa, Eskişehir ve İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşu sırasında Türk ordusunun başında şehre giren Kurtuluş Savaşı kahramanıdır. 1876'da Selanik’te doğdu. 1899'da Harp Okulu’nu 1902'de Harp Akademisi’ni bitirdi ve Genelkurmay yüzbaşı olarak Selanik'te görev aldı. 14. Tümen kurmay başkanıyken Balkan Savaşı’na katıldı. 1920'de 49. Tümenle Kırklareli bölgesinde Yunanlılara karşı savaşan Şükrü Nail daha sonra Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu'ya geçti. 15. Tümen komutanıyken Eskişehir ve Sakarya savaşlarına 3. Kolordu komutanı olarak da Başkomutanlık Meydan Muharebesine katıldı. 1922’de Tümgeneral oldu. Eskişehir ve Bursa'yı düşmandan temizledikten sonra Bandırma’yı da geri alan Naili Paşa, Lozan Barış Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra Kolordusuyla birlikte İstanbul'a girdiğinde sevinç gösterileriyle karşılandı. 1926'da Korgeneralliğe yükseldi. 1934'te kolordu komutanıyken emekliye ayrılan Gökberk, 1935'te İstanbul'dan milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.