Karadağ'ın Ulçin şehri Eyüp'e kardeş şehir oluyor

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Karadağ’ın Ulçin şehrinden gelen heyeti makamında ağırladı. Aralarında Karadağ Ulçin Müftüsü Ali Bardhi’nin de bulunduğu heyet ile bir süre görüşen Başkan Aydın “İnşaallah önümüzdeki günlerde Ulçin şehrimizin Belediye Başkanı da davetlimiz olarak Eyüp’e gelecek ve nasip olursa bir kardeşlik protokolü imzalayacağız” dedi.

Karadağ Ulçin Müftüsü Ali Bardhi, Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Genel Koordinatörü Salih Güzel, İstanbul Kültür Eğitim ve Dostluk Derneği (İSKED) Başkan Yardımcısı Sani Dinleyici ve beraberlerindeki heyet, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında misafir heyet ile Başkan Aydın bir süre sohbet ettiler.

Ziyaret sonunda Başkan Remzi Aydın konu ile ilgili bir açıklama yaparak, “Karadağlı misafirlerimizin en temelde talepleri, kardeşlik hukukunu geliştirelim oldu. Karadağ, Osmanlı coğrafyamızın, Osmanlı medeniyetimizin önemli mekanlarından biri. Balkanlar, Rumeli bizim ilgisiz kalamayacağımız bir coğrafya. Bu gün Türk Dili ve Edebiyatı Derneğimizin değerli yöneticileri ile beraber Karadağ Ulçin şehrimizin kıymetli eşrafları ziyaretimize geldiler. İki şehir arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasını konuştuk. Bunun yanında kültürel, tarihi ve geçmişimize dayalı ilişkilerimizi yeniden canlandırma anlamında niyetlerimizi karşılıklı beyan ettik. İnşallah önümüzdeki günlerde şehrimizin Belediye Başkanı da davetlimiz olarak Eyüp’e gelecek ve nasip olursa bir kardeşlik protokolü imzalayacağız. Hem belediyeler arasında hem de Türk Dili ve Edebiyatı Derneği’mizin sivil desteği ile bu kültürel işbirliğimiz devam edecek” dedi.

SALİH GÜZEL; “BİZE VERDİĞİ DESTEK İÇİN KENDİSİNE MİNNETTARIZ”

Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Genel Koordinatörü Salih Güzel de ziyaretle ilgili kısa bir açıklama yaparak “Başkanımız kısaca özetledi. Kendisi ile her konuda mutabıkız. Temennilerimiz, dileklerimiz, hayallerimiz örtüşüyor. Kendisini hem seviyoruz hem destekliyoruz. Bize verdiği destek için de kendisine minnettarız. İnsanlığın bilgide, huzurda, mutlulukta buluşması için minik minik adımlar atmaya çalışıyoruz. Kendisinden gördüğümüz destek nedeni ile de çok mutluyuz müteşekkiriz” şeklinde konuştu. Karadağ Ulçin Şehri Müftüsü Ali Bardhi ise Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’a ilgisinden dolayı çok teşekkür ettiğini belirterek “İnşallah görüşmemizin hayırlara vesile olmasını dileriz. Büyük işler yaparız. Biz İstanbul’u, Eyüp’ü İslam aleminin büyük merkezlerinden biri olarak kabul ediyoruz. Özellikle de Eyüp Sultan’ı. Burada bu büyük zatların bulunması ayrıca bizi memnun ediyor. Eyüp maneviyatımızı yükseltir” dedi.