Karadolap'ta birlik aşuresi

Eyüplüler birlik ve beraberlik aşuresinde buluştular. Eyüp Belediyesi tarafından Karadolap Bilgi Evi önündeki parkta düzenlenen programa, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, Eyüp Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Güzelgül, öğrenciler ve velileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Eyüp Belediyesi Karadolap Bilgi Evi öğrencilerinin ev sahipliğinde programda ilk olarak kürsüye gelen Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Hüseyin Güzelgül; İslam ümmetinin ortak acısı Kerbela'ya dikkat çekti. Hz. Hüseyin'in ve beraberindekilerin şehit edildiği elim olayı anlatan Güzelgül, bugünkü ihtilafların giderilmesi için Kerbela'dan ders çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Daha sonra konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise birlik, beraberlik vurgusu yaparak bir sembol olarak aşurenin topluma benzediğini, her bir tanesinin farklılıklarımızı temsil ederken, hepsinin bir araya gelerek oluşturduğu tadın da toplumun birliktelikle elde edeceği huzur olduğunu ifade etti. Başkan Aydın'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyleydi;

“Bugün burada aşure münasebetiyle biraraya geldik. Biraz önce Sayın Güzelgül'ün sözlerine dikkatle dinledim. Kendilerine katılıyorum. Gerçekten İmam Hüseyin hepimizin yüreğinde tarihten beri gelen süreç içerisinde en muteber yerde duruyor ve öyle olmaya da devam edecek. Çünkü o Efendimiz Resullah (SAV)'in biricik torunuydu. Ve şehit edimesi de dedesinin yolundan gitmesinden kaynaklanmıştır. O zalime boyun eğmemiş, haksızlığa boyun eğmemiş, o doğruların arkasında dik durmuştur. Ve o duruşuyla, şehadetiyle hepimize aslında tüm insanlığa örnek olmuştur. Ne mutlu onun yolundan gidenlere. Bu alanda, hepimiz yıllardır bu matemi biliyoruz, yaşıyoruz. Yaşamaya da devam etmemiz lazım. Ve bu elim olayın unutulmaması lazım. Düşüncem şudur ki; bu tip törenlerimiz, İmam Hüseyin'i ve Kerbela'yı hatırlatacak her bir etkinlik esasında bizim belki nefretimizi ve düşmanlığımızı değil, ama daha çok o olaydan yola çıkarak doğrulara daha çok sarılmamızı; adaletten, haktan yana olarak herbirimizin Peygamberimiz'in (SAV) izinden gitme noktasındaki kararlılığımızı daha çok kuvvetlendirmeye vesile olmalıdır. Yezidleri, günümüzün Yezid'lerini daha iyi tanımamıza vesile olmalıdır diye düşünüyorum. Tabi ki; aşure bir semboldür. İçerisinde birçok gıda var. Her biri ayrı bir kıymet. Ama hepsi bir araya geldiğinde daha farklı bir kıymet ortaya çıkıyor. Çoklukta birlik, çeşitlilikte teklik ve ortaya bereket çıkıyor. Bu sembolleri iyi idrak etmemiz lazım. Hayatımızın her anından her alanında bu sembolerle yürümemiz lazım diye düşünüyorum. Ayrımız gayrımız yok. Elbette ki aşurenin içerisindeki hububatların farkları gibi bizler de farklı olabiliriz. Çünkü Allah bizleri böyle yaratmış. Hiçbirimiz birimize benzemiyoruz. Ama bu farklılıklarımız bizim birbirimizi tanımamıza, birbirimizi sevmemize ve çeşitliliğimizin, zengiliğimizin zevkine ermemize sebep olmalıdır. Farklılıklardan korkmamak lazım. Bunları bir fırsata dönüştürmemiz lazım. Aşure de bize belki de bunu hatırlatıyor. Bu etkinlik ilk defa oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu tür programları arttırıp, kardeşliğimizi, muhabettimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi daha da pekiştirmemiz lazım.”

Konuşmaların ardından Karadolap Bilgi Evi öğrencileri halk müziğinden 'deyiş' performansı sergilediler.

Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Hüseyin Güzelgül'ün yaptığı duanın ardından aşure dağıtımına geçildi. Belediye Başkanı Remzi Aydın ve beraberindekiler vatandaşlara aşure ikram ettiler. Ortaya çıkan birlik beraberlik fotoğrafı örnek niteliğindeydi.