Kardeş Gürpınar'dan Eyüpsultan Belediyesine teşekkür

Geçmişi milattan önce 9. yüzyıla uzanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van'ın Gürpınar ilçesi, belediye hizmetleriyle tarihi misyonuna yakışan bir görünüme kavuşturuluyor.

Eyüpsultan Belediyesinin "Kardeş Belediyesi" Gürpınar'da, İçişleri Bakanlığınca belediyeye görevlendirme yapılmasının ardından hummalı çalışmalar başlatıldı.

Gürpınar'ın turizm alanında hak ettiği yere gelmesi için projeler hazırlayan belediye, aynı zamanda ilçe merkezinin çehresini değiştirecek uygulamalara imza atıyor.

İLÇENİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Anadolu Ajansına konuşan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Osman Doğramacı, yaptığı açıklamada, şubat ayında göreve başladıklarını ve bu sürede ilçenin çehresini değiştirmeye yönelik projeler başlattıklarını söyledi.

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ ÖRNEK OLDU

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Doğramacı, Eyüpsultan Belediyesinin kendilerine yardımcı olduğunu belirterek şöyle konuştu;

"Bizim ilk 8 aylık süreçte dışarıdan ciddi yardımlar almadan kendi yağımızla kavrulduğumuz çalışmalar var. Eyüpsultan Belediyesi sosyal projelerimizde bize yardımcı oldu. Önümüzdeki günlerde daha büyük projeler başlatacağız." diyen Doğramacı, projeler bittiğinde ilçenin çehresinin her yönden değişeceğini ifade etti.

EYÜPSULTAN'IN KARDEŞİ GÜRPINAR

"Kardeş Belediyeler Projesi" kapsamında, Eyüpsultan Belediyesinin kardeş belediyesi Van’ın Gürpınar ilçesi olmuştu.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve belediye birimlerimden oluşan bir heyet, Gürpınar İlçesi’ni ziyaret etmiş, deneyimlerini paylaşmıştı.

Başkan Remzi Aydın Gürpınar'daki programı sırasında, Gürpınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Doğramacı ile birlikte, Eyüpsultan Belediyesi'nin destekleriyle açılan Gürpınar Kadın ve Aile Destek Merkezi (GÜRKADEM), Ali Kuşçu Uzay Evi, Engelli Yaşam Merkezi'ni ve ilçe esnafını ziyaret etmişti.

Eyüpsultan Belediyesi, "Kardeş Belediyeler Projesi" kapsamında Van'ın Gürpınar ilçesinde 3 bin kişiye iftar yemeği vermişti.

VAN’IN EN BÜYÜK İLÇESİ GÜRPINAR

Van ilinin güneyinde bulunan ilçe, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biridir. 2015 yılı nüfus sayımı verilerine göre ilçede 36.858 kişi yaşamakta, ilçe sınırları içinde 79 mahalle yer almaktadır.

Gürpınar'ın Van il merkezine uzaklığı 22 kilometredir. Van Gölü'nden Zap Suyu vadisine ve buradan İran ve Irak'a giden tarihsel yol, günümüzde halen Gürpınar ovasından geçmektedir.

Bu yol üzerinde kurulu olan Çavuştepe ve Hoşap kaleleri bu yolun tarihsel önemini göstermektedir.

Gürpınar adı ilçenin 3 km güneydeki bol ve berrak suyu olan pınardan almaktadır. Bu kaynak Gürpınar ilçe merkezi ve mahallelerinin, Gevaş'ın, Edremit'in ve Van il merkezinin içme suyu gereksinimini karşılamaktadır. 370 km2 büyüklüğündeki iki büyük ovasıyla, önemli bir tarım havzasıdır.