Kekemelik Eğitimleri Başladı

Eyüp Belediyesi Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezinde (ESER) kekemelik eğitimleri başladı. Kontenjanın iki katı üzerinde müracaat yapıldığı ESER'degerçekleşen eğitimden 5- 55 yaş arası bütün Eyüplü vatandaşlar faydalanabiliyor.

Kontenjanın iki katı üzerinde başvurunun yapıldığı Eyüp Belediyesi ESER'de verilen Kekemelik Kursu 150 öğrenciyle 3 Ekim Salı günü eğitimlerine başladı. Kekemelik eğitimleri Koordinatörü İsrafil Hancı, Psikolog Zehra Pehlivan, Psikolog Fadime Aydoğan ve Konuşma Uzmanı Kübra Üneş tarafından veriliyor. Şimdiye kadar 15 bin öğrenci üzerinde yaptığı çalışmalarda başarı oranının yüzde 99 olduğunu kaydeden İletişim Koordinatörü İsrafil Hancı, ESER'de verilecek olan eğitimin 5 ay süreceğini söyledi.

Gerçekleştirilen bu projeyle konuşma zorluğu çeken vatandaşların eğitimlerini bitirdikten sonra istediği alanlarda başarı kaydedeceklerini belirten Hancı, konuşma problemi yaşamanın diğer bütün bedensel engellerden daha önemli görüldüğünü ifade etti. İsrafil Hancı, "Her istediklerinde adını rahat ifade edemeyen, minibüse veya otobüse bindikleri zaman inecekleri durağı söyleyemediği için sonraki duraklarda inmek zorunda kalan insanlar var. Kendilerine hedef ve amaçlar koyamıyorlar. Savcı, avukat, öğretmen, yönetici, mühendis, iş adamı veya herhangi bir meslek grubunu seçemeyip plan ve program yapamıyorlar. Konuşma problemi yaşayan insanlarımızın çoğu kendilerini hasta gibi hissediyor ya da toplum onları öğle değerlendiriyor." dedi.

Programlarını "Yanlış Alışkanlıklar, Diyafram nefesi ve Özgüven Problemleri" olarak 3 temel ayak üzerinden sürdürdüklerini söyleyen Hancı konuşmasına şöyle devam etti:

ÜÇ HAFTADA AKICI KONUŞMAYA KAVUŞUYORLAR

"Öncelikle kişisel çalışmalar kapsamında bireysel olarak üç haftalık bir çalışma yapıyoruz. Her gün devam eden 2 saatlik eğitim ve terapiler gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızın yüzde 70’i bireysel yüzde 30’u ise grup terapilerinden oluşuyor. Kursiyerlerimiz üç haftada akıcı bir konuşma olanağına kavuşuyorlar. Ancak takip ve kontrollerimiz, haftada bir gün olmak üzere iki ay daha devam ediyor. İlk etaptaki 150 katılımcımızın 15’er kişilik guruplar halinde toplam 5 aylık bir süreçte eğitim ve terapilerini tamamlamayı hedefliyoruz.

KEKEMELİĞİN SEBEBİ KORKULAR

Konuşma zorlukları genel olarak korkular, ani şoklar, yaşanan hastalık ve travmalardan kaynaklanıyor. Buna kısa tanım olarak, psikolojik sebeplerle konuşmada ortaya çıkan aksaklıklar diyoruz. Bu sorunlar bazen fiziksel problemler doğuruyor. Yaşanan şok ve korkular insanları yanlış konuşma alışkanlığı ve yanlış harf konumlandırmalarına sürüklediğinden dolayı kişinin nefes düzeni de bozuluyor. Dolayısıyla kaygılar ve korkular da artmaya başlıyor ve bunların gelişmesi kişide özgüven bunalımlarına yol açıyor. Sonuçta kendisini iflah olmaz umutsuz vaka olarak gören kekeme zamanla toplumdan soyutlanıyor ve çaresiz bir hasta olduğunu düşünüyor. İşte bundan dolayı biz, kişide farkındalık oluşturarak üzerine yapışmış olan negatif etiketleri kaldırarak işe başlıyoruz.

ÖZGÜVEN VE ETKİLİ İLETİŞİM EĞİTİMİ

Konuşma bozukluklarını kekemelik, artikülasyon (harf bozukluğu), tutukluk, hızlı konuşma olmak üzere 4 ana grupta ele alıyoruz ve çalışmalarımızı bu tesbitler orijininde yönlendiriyoruz. Konuşma sorunu olan kişileri sadece konuşturabilme becerisi yeterli olmuyor. Eğer özgüven kazanılmamışsa topluluk önündeki konuşmalarında tutuklukları devam ediyor. Bu sebeple konsept içerisinde yaptığımız “Farkına Var” eğitimleri, Etkili İletişim ve bireysel terapi uygulamalarıyla onların sosyal ve psikolojik engellerini ortadan kaldırarak özgüveni yüksek bireyler olmalarını hedefliyoruz."