“Kınalı Kuzular” Eyüp'ten Dualarla Uğurlandı

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp’te ikamet eden 80 genci, ellerine kına yakarak askere uğurladı.

Eyüp Belediyesi tarafından düzenlen muhteşem bir organizasyonla, Eyüp’te ikamet eden 80 genç askere uğurlandı. Gençleri askere uğurlamak için Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenen “95/2 Tertip Asker Uğurlama Töreni”ne Başkan Remzi Aydın’ın yanı sıra eşi Tülay Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü de katıldı.

Tören Mehter Takımının marşlar çalmasıyla başladı. Daha sonra Eyüp Sultan Camii Baş İmamı Metin Çakar tarafından gençler için yüreklere dokunan ve herkesi duygulandıran dualar edildi. Meydanı dolduran çok sayıda vatandaş da dualara eşlik etti.

“KINALI KUZULARIMIZ GÜLE GÜLE GİDİN”

Programda kürsüye gelen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın yaptığı konuşmada gençlere “Milli gelenek ve göreneklere sahip çıkan bir belediyeyiz. Biliyorsunuz askerlerimizi biz törenle, dualarla, kına yakarak uğurlarız. Bizim örfümüzdür bu. Bizde bunu geleneksel olarak yaşatmaya çalışıyoruz. Askerlerimize kına yaktık bugün ben de kınaladı ellerimi bu arada. Hediyelerimizi verdik. Biraz sonra dualar edeceğiz. Kurbanlarımızı kestik ve eski bir adeti yeniden canlandıracağız. Çocuklarımızı bu şekilde dualarla gönderiyoruz. İnşallah sağlıklı bir şekilde gidip, sağlıklı bir şekilde dönecekler diye bekliyoruz. Eskiden aileler çocuklarını askere gönderirken, askerliklerinin nereye çıktığını tedirginlikle öğrenmeye çalışırlardı. Artık çok şükür bu korkular, bu tereddütler kalmadı. Terör devletimiz sayesinde bitti” dedi.

Konuşmanın ardından ise Başkan Aydın, eşi Tülay Aydın, AK Parti İlçe Başkanı Aykaç ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Öğütçü, gençlerin ellerine kına yaktılar. Bu arada Başkan Remzi Aydın kendi eline de kına yaktı. Daha sonra Başkan Remzi Aydın ve programa katılan protokol, askere uğurlanan gençlerle birlikte sahneden poz verdiler. Dualarla uğurlanan gençlere, askerde kullanacakları eşyalardan oluşan bir set de hediye edildi. Hediyelerini Başkan Aydın’ın elinden alan gençlerin heyecanı görülmeye değerdi.

11 MAYIS’TA ENGELLİLER 1 GÜNLÜĞÜNE ASKER OLACAK

Eyüp Belediyesi ayrıca 11 Mayıs tarihinde de “Gönüllerimizin Askerleri” başlığı altında İstanbul’da yaşayan engellileri bir günlüğüne de olsa askerlik ile tanıştıracak. Eyüp Sultan Meydanı’nda düzenlenecek törenin ardından Hasdal Kışlası’na uğurlanacak. Askeri kıyafetlerini giyip yemin törenine katılacak olan “Gönüllerimizin Askerleri” bir günlüğüne de olsa bu büyük gururu yaşamış olacaklar.