Korkuya Değil, Güvene Dayalı İlişkiler Geliştirmeliyiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığıyla Eyüp Belediyesi’nin beraber yürüttüğü seminerlerin bu haftaki adresi Cumhuriyet Ortaokuluydu.

Sosyolog Salih Emre Minarlı’nın sunumuyla gerçekleşen “Çocuk Yetiştirmede Güncel Konular’’ adlı seminerde çocukların internetle, ekranla ve oyunla olan bağını anlatıldı. Çocukların ekran karşısında ve bilgisayarda geçirmesi gereken sürenin en fazla iki saat olması gerektiğini ifade eden Salih Emre Minarlı, TV’yi çocukların dinleme becerilerini geliştirme amaçlı kullanılması, ne seyredeceği konusunda seçici davranılması gerektiğini hatırlatarak, çizgi filmlerdeki kahramanların onların farkına varana kadar sadece bir hayal ürünü olduğunun anlatılması gerektiğini vurguladı.

Çocukların yaratıcılığını geliştiren, sanatsal ya da zihinsel faaliyetlerde bulunabileceği internet ve diğer oyunların seçilmesi gerektiğini belirten Minarlı, onlara internet ortamında insanların gerçek yüzünün tanınmayacağının üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Minarlı “Çocukları cinsel istismar ve benzeri durumlardan korumanın en önemli adımı onların anne ve babaları arasındaki sağlıklı iletişim kanallarının açık olduğu mutlu bir ilişki kurmaktır. Korkuya değil güvene dayalı bir ilişki kurulduğunda çocuklarda güven sahibi olur ve istismarın farkına varır. Onlara başkalarının yaptığı yanlışlardan dolayı hiçbir zaman kendisinin suçlanmayacağına dair bir güven duygusu vermeliyiz. Onlara doktor, aile, arkadaş, yabancı gibi farklı dokunma türlerini anlatmalıyız” dedi.