Küçük Ecrin Caferpaşa'da Resim Yapacak

Kültür ve Sanat'ın Yaşı Yok

Eyüp Belediyesi Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi sanat eğitimlerinde 7’den 70’şe herkese kapısını açıyor. Yeni sezonda Caferpaşa Kültür ve Sanat Merkezinin en küçük öğrencisi Ecrin Kaya, resim alanında bayağı bir iddialı.

Çocukken onun kalemlerle çizim yapmayı ve boyama kitaplarıyla uğraşmayı çok sevdiğini görünce resime yönlendirdiğini ifade eden anne Özlem Kaya, 7 yaşındaki Ecrin’in hayal gücünü resimle ifade etme sürecinin davranış ve karakter olarak dönemsel gelişiminde önemli etkiler bıraktığını söyledi.

Bir gün dedesinin yanına giderek yardım isteyen Ecrin’i, dedesi o günden sonra hiç yalnız bırakmadı. Sekiz ayda beş yüz resim kağıdı bitiren Ecrin, annesinden bir şey isterken isteklerini resimlerinin üzerine yazıp bir zarfın içine koyarak iletiyor. Çocukların herhangi bir sanat dalıyla uğraşırken rahat bırakılması, temizlik ve dağınıklık sebebiyle kısıtlanmaması gerektiğini belirten anne Özlem Kaya, Ecrin’in kızdığı zaman çizimlerinin kağıttan dışarıya taştığını fark ettiğinde ona hediye olarak odasındaki duvara arkadaşlarıyla beraber serbest çizim yapmasına izin veriyor. Ecrin’e resim senin için ne ifade ediyor diye sorduğumuzda cevap olarak “mutluluk” karşılığını alıyoruz. Sınıftaki arkadaşlarıyla teneffüslerde bile resim yapan minik Ecrin, “Büyüdüğümde iyi bir ressam olacağım. Hedefim sergi açmak. Eğer bunu başarırsam sergimi annem ve dedem başta olmak üzere bütün insanlara hediye edeceğim. Öğretmenliği, doktorluğu ve ressamlığı seviyorum. Hedeflerimden biri de sabah öğretmen, öğleden sonra doktor, akşama doğru ressamlık yapmak” diyor.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR

Eyüp Belediyesi kültür sanat eğitimlerine kayıtlar halen devam ediyor. Merkezlerdeki eğitim programlarında alanında en yetkin isimlerle çalışan Eyüp Belediyesi, eğitimlerin ruhuna uygun hareket ediyor. Geleneksel sanatlarda usta çırak ilişkisine dayanan uygulamasıyla nitelikli çalışmaların üretilmesini sağlayan belediye bir çok branş ve sanat dalında eğitimlerini sürdürecek.

Yeni sezon 2015-2016’da Sertarikzâde, Caferpaşa, Göktürk Kültür Sanat Merkezi, Afife Hatun Kültür Evi ve Rami Hasan Nail Canat Sanat Akademisi’yle Eyüp ilçe sakinlerine hizmet verecek olan Eyüp Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bu konudaki çalışmalarını tamamlamak üzere. Çalışmalar Eyüp’le özdeşleşmiş musiki geleneğini ve geleneksel Türk sanatlarını, mekanların tarihselliğini göz ardı etmeden, medeniyet eksenindeki yerini dikkate alarak sürdürülecek ve sanat dallarındaki branşların gelişimine katkı sağlayarak yeni sanatçıların yetiştirilmesine zemin hazırlanacak.

Eyüplü vatandaşlar 20 Ekim tarihine kadar devam eden kayıtlarla ilgili olarak, kültür sanat merkezlerine giderek şahsen ya da telefonla başvurabiliyorlar.