Kurban Bayramı Hazırlıkları Tamamlandı

Haızrlıkları tamamlanan kurban satış ve kesim yerlerinde incelemelerde bulunan Başkan Remzi Aydın, “ Eyüp’te vatandaşlarımız 7 ayrı bölgede kurban satın alabilecek ve hijyenik ortamda kurbanlarının kesimlerini gerçekleştirebilecek. Ayrıca Zabıta, Veteriner ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz bayram süresince aralıksız çalışacaklar. Eyüp Sultan Camisi ve türbemiz de bayrama hazır ” dedi.

Kurban satış ve kesim yerlerinde incelemelerde bulunan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Alibeyköy'deki kurban kesim merkezinde incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, satış ve kesim merkezlerinden kaynaklanan kokunun azaltılmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi.

Başkan Remzi Aydın, kokuyu azaltmak için belirli aralıklarla ilaçlamaların yapılacağını belirterek oluşabilecek çevre kirliliği ile ilgili ise şöyle konuştu: “Kurban Bayramı’nda vatandaşların kurban kesimi, kurbanların teslimi, barındırma gibi çalışmalarda ister istemez çevre kirliliği oluşuyor. Dolayısıyla biz bunu minimum seviyeye indirmek adına tedbirlerimiz aldık. Temizlik İşleri, Zabıta ve Veteriner Hizmetleri Müdürlüğümüz olmak üzere, gerektiğinde başka müdürlüklerimizde görev alan arkadaşlarımızı sorun yaşanmaması için görevlendirdik. Kurban Bayramı sürecinde çevre kirliliğini en aza indirmeye yönelik tedbirleri alacaklar.”

EYÜP SULTAN CAMİİ DE BAYRAMA HAZIR

Bayramda, Eyüp Sultan Meydanı ve türbesinin de yoğun olarak ziyaret edildiğine de dikkat çeken Başkan Aydın, "Eyüp Sultan Camisi ve türbemiz de bayrama hazır. Bu hazırlıkları her cuma için yapıyoruz. Haftada 2 gün, camimiz özel kokularla kokulandırılıyor ve temizliği yapılıyor. Rutin ve haftada 2 kere yaptığımız çalışmayı bu bayram da yapıyoruz. Caminin temizliği ve kokulandırılması yapılacak. Bayram süresince Eyüp Sultan Türbemiz de açık olacak, ziyaretçileri bekliyoruz." dedi.

Her yıl Eyüplü şehitler için kurban kesildiğini de anımsatan Başkan Aydın, Kurban Bayramı'nın birinci günü düzenlenecek programda, Doğu, Güneydoğu'da ve 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminde şehit düşenler için de kurban kesileceğini ifade etti.

BAYRAM BOYUNCA DENETİMLER DEVAM EDECEK

Kurban Bayramı boyunca denetimlerin devam edeceğinin altını çizen Başkan Aydın, “Eyüp ilçe sınırları içerisinde yedi ayrı noktada kurban satış ve kesim yeri oluşturuldu. Buralarda müftülüğün ve bakanlığın ön gördüğü şekilde hijyen kurallarına ve tekniklere göre kesimler yapılacak. Bizim de denetimlerimiz Kurban Bayramı süresince devam edecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sertifikalı kasap eğitimlerinden dolayı bireysel anlamda olacak olan kesimleri de olabildiği kadar denetleyeceğiz ve uygun koşulda kesimlerini yapmalarını sağlayacağız. Güzel ve kazasız bir bayram atlatırız diye ümit ediyorum.” diye konuştu.