Lise Geçiş Sınavı, LGS, Eyüpsultan Camii meydanı, çadır

Milyonlarca öğrencinin merakla sonuçlarını beklediği “Lise Geçiş Sınavı” (LGS) için tercih dönemi başladı.

Geçtiğimiz senelerde TEOG olarak adlandırılan liselere giriş sınavında bu sene yapılan değişiklikler ilk etapta her öğrencinin aklında soru işareti oluşturmuştu.

Hem bu soru işaretlerini gidermek ve hem de öğrencilerimizin geleceği için en doğru kararı verebilmesi adına, Eyüpsultan Camii meydanında bir tercih çadırı kuruldu.

Eyüpsultan Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü Simurg Bilgi Evleri’nin rehber öğretmenlerinden oluşan uzman ekibimiz, Eyüpsultanlı öğrencilerimizin sorularına cevap vermek ve onları doğru yönlendirmek adına durmaksızın çalışıyor.

Yaz sıcaklarına aldırış etmeden sabah saat 10:00 akşam saat 18:00 arasında hizmet veren rehber öğretmenlerimiz 2-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında Eyüpsultan Camii meydanındaki tercih çadırında öğrencilerimizi ve değerli velilerini ağırlamak için bekliyor.

BAŞKAN YARDIMCISI KOÇER DE ZİYARET ETTİ

Eyüpsultan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer, öğrencilerimizin fikir alış verişinde bulunduğu LGS Tercih Çadırı'nı ziyaret etti.

Burada öğrencilerle bir müddet sohbet eden Koçer, tecrübelerini aktardı.

LGS İLE SINAV SİSTEMİNDE NELER DEĞİŞTİ?

Yeni sınav sisteminin en belirleyici özelliği Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini geçilmiş olması.

Bu sistemde veli ve öğrenciler adresine en yakın okula yerleştirilecek. Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak. Yeni sistemde öğrencinin ve velinin tercihi esas olacak.

Buna göre merkezi sınava giren 8.Sınıf öğrenciler MEB'in resmi sitesinde yer alan nitelikli okullardan beş adet ve yine ikametgah bölgesine göre de beş adet; toplamda ise 10 adet okul tercihi yapabiliyorlar.