Mavi Marmara Saldırısı Davası ve Sonrasında Yaşananlar…

Uğur Yıldırım: “Kırmızı Bülten’in İnterpol’e Ulaşmasını Bekliyoruz”

Eyüp Kültür Sanat Merkezi, edebiyat ve sanat çalışmalarının yanında gündeme dair sorunları da mercek altına alan programları Eyüplülerle buluşturuyor.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar İşadamları Derneği ve Eyüp İHH’nın da katıldığı programda, bu hafta “Mavi Marmara” saldırısı ve sonrasında yaşanan gelişmeler tanıklarıyla birlikte ele alındı.

31 Mayıs 2010’da yaşanan, davaları halen devam eden Mavi Marmara saldırısının hukuki sürecinin de mercek altına alındığı program büyük ilgi gördü.

İsrail ordusu, 31 Mayıs 2010’da İsrail’in Gazze Şeridi’ne 3 yıldır uyguladığı ambargoyu delip insani yardım ulaştırmayı hedefleyen “Özgürlük Filosu”nun en büyük gemisi “Mavi Marmara ”ya uluslararası sularda olmasına karşın saldırı düzenlemişti.

Saldırının tanıklarından Murat Yılmaz ve Av. Uğur Yıldırım Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara’daki 10 vatandaşımızın şehit, 56 vatandaşımızın da yaralanmasından sonra başlayan dava sürecini ve yaşanan olayları anlattı.

“Haklı Olduğumuz Davadan Vazgeçmeyeceğiz”

Davanın hukuki sürecini anlatan Avukat Uğur Yıldırım, Türkiye mahkemeleri, uluslararası mahkemeler ve tazminat süreci olarak davayı 3 aşamada yürüttüklerini ifade ederek BM Raporundan İsrail’in suçlu bulunduğuna dair bölümleri okudu.

Yıldırım “İsrail askerleri ülkelerinde sivil insanları öldürdükleri için madalya aldılar. Fakat kendi ülkemizde hala bizi suçlu göstermek isteyenler kişi ve kurumlar var. Bize dava açtırtmamak için çok uğraştılar. Açılan davalardan sonra karşı atak yaparak bizi Ankara’daki konuşma ve Kayseri’deki basket maçını bahane ederek sanık sandalyesine oturtmaya çalıştılar. Kırmızı Bülteni daha yeni çıkarabildik ve Kırmızı Bülten nasıl oluyorsa artık İnterpol’e hala ulaşmadı. Bu sürecin ileriki zamanlarda daha çok yankısı olacak. Biz haklı olduğumuz bir davadan vazgeçmeyeceğiz ”dedi.