Mehmet Akif Ersoy Hakkında Düzenlenen Gizli Belgeler…

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ve Gazeteci Yazar Muharrem Coşkun’un hazırladığı, “Mehmet Akif Ersoy Hakkında Düzenlenen Gizli Belgeler” adlı serginin açılışı Gaziosmanpaşa Gopark Grand Salonu’nda yapıldı.

Açılışa Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’un yanısıra çok sayıda davetli katıldı. Numan Kurtulmuş, açılışta yaptığı konuşmada, “Akif bildiğini sakınmadan söylemiş ama vatanın aleyhine hiçbir şey söylememiştir” dedi.

Programda gazeteci yazar Muharrem Coşkun tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy ile ilgili, emniyet, istihbarat ve İçişleri Bakanlığı’na ait resmi yazışmalardan oluşturulan belgelerin sergisi açıldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, serginin açılışı öncesi yaptığı konuşmada toplantıyı düzenleyen herkese teşekkür ettiğini belirtti. Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’dan övgü dolu sözlerle bahseden Kurtulmuş, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili aydınlatıcı ve tarih araştırmalarına katkı sağlayıcı bir çalışma olduğunu söyledi. Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümde düzenlenen programın manidar olduğunu dile getiren Kurtulmuş, “Bu tanıtımın merhum Akif’in ölüm yıldönümüne denk getirilmiş olması güzel bir duygudur. Bu akşam hem Akif’i anlamaya çalışıyoruz hem de onun üzerinden yakın tarihin bir açından aydınlanmasını ortaya koyuyoruz. İrtica Akif’in kod adı değil. İrtica, bu milletin değerleriyle koparmaya çalışan insanların kod adıdır” şeklinde konuştu.

“AKİF VATANIN ALEYHİNE HİÇBİR ŞEY SÖYLEMEMİŞTİR”

Mehmet Akif Ersoy’un başka açılardan da değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, “Akif’i başka açılardan başka şekillerde de tanımlayabilirsiniz. Akif’i sadece Safahat’tan değil, Akif’in hayatı bütün gençlerimize gün gün safha safha bütün gençlerimize anlatılmalıdır. Akif’in 3 temel özelliğinden en önemli özelliği, zulme, haksızlığa karşı duruşudur. Akif bütün zulümlere ve haksızlıklara karşı duran birisidir. Akif, bütün bu karşı duruşundan asla vatansever oluşundan bir dirhem kaybetmemiştir. Akif bildiğini sakınmadan söylemiş ama vatanın aleyhine hiçbir şey söylememiştir” dedi.


Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili ilk kez yayımlanan belgeleri kendisinin de yeni öğrendiğini belirterek, “İrtica onun yanından geçmemiş. Çağın en ileri fikirli adamlarından birisiydi. Doktordu, veterinerdi. Şapka takmamak için vatanını terk edecek bir insan değildir. Ona şapka takmamak için vatanını terk etti diyen hiç onu tanımamışlardır” dedi.

Belgeleri derleyip gün yüzüne çıkaran Gazeteci Yazar Muharrem

Coşkun ise, davetlilere katılımından dolayı teşekkür edip, “İnsanların tarihe ve milli değerlere vefa göstermesi bizi şevke ve cesarete sevk ediyor. Bundan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.