Mehmet Akif Eyüp'te Anılacak

“Ümmetin mazlumları” ve Akif’i anlamak

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy vefatının 79’uncu yılında Eyüp’te farklı bir programla anılacak. Akif’in fikirleri ışığında onu anlamak adına yapılacak söyleşilerin yanı sıra, Suriyeli çocukların fotoğraflarından oluşan “Ümmetin Mazlumları” temalı fotoğraf sergisinin de yer alacağı anma programı Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Eyüp Belediyesi, “Serilmiş sineler, kabusu artık silkip üstünden “Hayat elbette hakkımdır!” desin, dünya değil! derken” diyen Mehmet Akif Ersoy’u anmak ve anlamak için bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. 25 Aralık’ta Suriyeli çocukların fotoğraflarından oluşan sergi ile başlayacak olan programda, sergi sırasında Sema Moritz tarafından ağıtlar seslendirilecek. Sergide 50’ye yakın akademisyen ve fotoğraf sanatçısı tarafından değerlendirilip hazırlanan fotoğraflar yer alıyor. Oldukça dikkat çekici sergi, Mehmet Akif'in "ümmetin mazlumları" fikrinden yola çıkılarak oluşturuldu. Suriyeli çocukların yer aldığı serginin açılışı Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından yapılacak.

Programın açılışındaki protokol konuşmalarının ardından, sergideki fotoğrafların çekim aşamasında yaşananların yansıtılacağı bir sinevizyon gösterimi yapılacak. Ayrıca Cemalettin Tül, Mehmet Akif'in şiirlerini seslendirecek. Vahdettin Işık ve Ahmet Mercan, günümüzün sosyal ve siyasi hayatıyla alakalı Akif'in dönemini bugünle bağlantılı olarak değerlendiren bir söyleşi gerçekleştirecek.