Mehmet Akif'in Hüzünlü Yolculuğu…

Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi’mizde düzenlenen söyleşiler ilgiyle takip ediliyor.

Merkez’de bu hafta sonu Eyüp Belediyesi ve Kubbealtı Akademisi ortaklığıyla düzenlenen programda, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anlattı…

Mehmet Nuri Yardım, aziz milletimizin gönlünde taht kuran, Safahat’taki şiirleriyle herkese, özellikle gençlere yol gösteren ve “Âsım’ın Nesli”ni yetiştiren merhum Mehmed Âkif’in hayat hikâyesini, özellikle de son yıllarını, hüzünlü dönemini aktardı. Âkif’in Mısır yolculuğundan da bahseden Yardım, millî şairimizin destansı hayatından kesitler verirken yaşadığı acılara temas etti.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy hakkında yüzlerce kitap yazıldığını belirten Mehmet Nuri Yardım “O sadece şair ve yazar değil aynı zamanda büyük bir mütefekkir ve dava adamıdır. Mısır’daki gurbet yaşamında Arap kardeşlerine Türkçe dersler verdi. Savaşın içinde olmamasına rağmen Çanakkale Şehitlerine yazdığı şiiri gurbetteyken kaleme almasına rağmen en muteber şiir olarak görüldü. Çünkü yoğun bir his duygusuyla sanki oradaymışçasına gibi yazdı” dedi.

Akif’in edebiyatçılarla ve özellikle de Neyzen Tevfik ve Muallim Naci ile olan hatıralarına değinen Yardım, konuşmasına şöyle devam etti: “Safahat sıradan bir şiir kitabı değildir. O aynı zamanda Kuran ve İslam ahlakının şiir halindeki farklı bir yorumudur. Safahat sosyolojik bir eser olmasının yansıra ırkçılık belasından vahdete doğru adım atan bir çağrıdır. Akif dostluğa çok önem verir ve bize devamlı çalışmayı öğütler. O mısradaki on bir yıllık gurbetin ardından hasta olarak ülkesine döndüğünde hastanede gazetecinin sorduğu sorudan sonra on bir gün daha kalsam çıldıracaktım diyecek kadar vatanını çok seven bir şahsiyetti…”