Mehmet Akif'in kabrine sevgi seli

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy vefatının 81. yılında, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek ve Eyüpsultan Belediye Başkan Danışmanı Cemal Memiş'in de katıldığı bir törenle, Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anıldı.

Törene Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

ÖĞRENCİLER SEVGİ SELİ OLUŞTURDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende öğrenciler ve vatandaşlar Akif'in kabrinde adeta sevgi seli oluşturdu.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen anma töreninde öğrenciler 'Zulmü alkışlayamam' ve 'Ey yolcu' şiirlerini okudular.

BURDUR'DAN GELEN TOPRAK KABRİNE SERİLDİ

Ardından Rektör Korkmaz, Akif'in bir dönem mebusluk yaptığı Burdur'dan getirdiği toprağı kabrine serdi.

İSTANBUL VALİ YARDIMCISI USTA: AKİF'İ ANLAYABİLİRSEK ÜLKE OLARAK ÖNÜMÜZ AÇIK OLACAK

Sonrasında kürsüye gelen İstanbul Vali Yardımcısı Usta yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Buraya geldiğimiz an ile buradan ayrıldığımız an arasında artılarımız olması lazım. Hepimizin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Bizim birtakım duygularla yüklü olarak buradan ayrılmamız lazım. Akif'i anlayabilirsek, bizim hem kişisel anlamda hem de ülke olarak önümüzün açık olacağını düşünüyorum”

EYÜPSULTAN KAYMAKAMI DÖLEK: İYİ ANLAMALI VE YENİ NESİLLERE İYİ ANLATMALIYIZ

Eyüpsultan Kaymakamı Dölek ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

“Ecdadımızla gurur duyuyoruz. Ecdadımızı iyi anlamalı ve yeni nesillere iyi anlatmalıyız. Merhum Mehmet Akif Ersoy hem İstiklal Marşımızın şairiydi, aynı zamanda öğretmendi, aynı zamanda Kur'an hafızıydı, veteriner hekimdi. Onu her yönüyle anlamak, vermiş olduğu mesajları yeni gelen nesillere aktarmak mecburiyetindeyiz”

ÖĞRENCİLERİMİZİ AKİF FİKRİYATI VE İRFANIYLA DONATIYORUZ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Korkmaz “Akif'in vefatının 81. sene-i devriyesinde burada olmak çok ayrı bir değere sahip” sözleriyle başladığı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Mehmet Akif deyince hepimizin yürekleri farklı çarpıyor. Akif'i, yaşamış olduğu devirde ki olaylarla okumak ve anlamak, bugünü de okuyup ona göre davranmak gerekir. Üniversitemizde öğrencilerimizi bir Akif misyonu, fikriyatı ve irfanıyla donatmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz”

Öğrenciler de “Çok değerli bir insan. Bugün halen kalbimizde yaşıyor olması çok güzel bir şey. Milli marşımız İstiklal Marşımızı bize armağan ettiği için çok onurlu ve gururluyuz. Mekanı cennet olsun” yorumları yaptılar.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve okunan duanın ardından tören sona erdi.