Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın,  Eyüpsultan'da Gündem programı, Mezar taşları

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, mezarlıkların ve hazirelerin korunması gündeme geldi.

ESTAM projesi kapsamında 67 proje olduğunu belirten Başkan Remzi Aydın, şu bilgileri verdi;

"ESTAM projesi kapsamında 67 proje var. Bu 67 projeden bir tanesi de mezarlıkların ve hazirelerin korunması. Biz Türkiye'de ilk defa tarihi mezar taşlarımızı koruma amaçlı 3 boyutlu dijital arşiv oluşturuyoruz. Özel cihazlarla 3 boyutlu olarak bunları taratıyoruz, kayda alıyoruz, arşiv oluşturuyoruz.

Bu mezar taşlarımızın her hangi bir şekilde zarar görmesi halinde bire bir ölçülü yeniden imalatını yapmak üzere. Aynı zamanda bu mezar taşlarımızın tercümelerini yaptıracağız, pafta ve kataloglamalarını yaptıracağız, peyzaj ve ışıklandırmalarını yaptıracağız.

Dolayısıyla bu hazinelerimizde inşallah ESTAM projesi kapsamında açığa çıkacak. Hem bir dini sembol, figür olarak hem de bir medeniyet ve mimari ve sanat eseri olarak günümüzde kullanıma ve seyrine sunulacak"

OSMANLI MEZAR TAŞLARI, SADECE BİZE MAHSUS"

"Mezar taşlarının her birinde hikayeler var, edebi metinler var, ağıtlar var, dersler var, tavsiyeler var" diyen Başkan Remzi Aydın, şöyle devam etti;

"Aslında her biri bir medeniyet mirası. Belki mezar taşlarından yola yıkarak o dönemlerde yaşamış insanların hayatlarına, dolayısıyla o dönemin toplumsal, sosyolojik, kültürel, siyasal bir çok alandaki uygulamalarına, inanışlarına, birikimlerine ulaşabilirsiniz.

Medeniyet açısından mezar taşları önemli bir vasıta. Ayrıca Osmanlı mezar taşları bir çok ülkede olmayan, sadece bize mahsus bir özellik, bunun kıymetini bilmek lazım"