Minik Yürekler Zulüm Altındaki Müslümanların Huzura Kavuşması İçin Gökyüzüne Balon Uçurdu

Eyüp Belediyesi tarafından çocuklara orucu sevdirmek, Ramazan’ın maneviyatını farklı bir şekilde anlatabilmek amacıyla düzenlenen Tekne Orucu’na ilgi her geçen gün artıyor. 50 kişi ile başlayan bu farklı Ramazan etkinliği artık 500 çocuğa verilen iftar ile her gün devam ediyor. Etkinlikte dünyadaki zulüm altındaki Müslümanların huzura kavuşabilmesi dilekleriyle gökyüzüne balonlar uçuruldu.

Eyüp Belediyesi de bu Ramazan’da çocukları unutmadı ve onlar için çok özel bir etkinliğe imza attı. Her gün öğle namazı sonrası Eyüp Sultan Meydanı’nda, Anadolu'da çocuklara orucu sevdirmek amacıyla yarım gün tutturulan orucun (Tekne Orucu) Eyüp'te uygulanarak çocuklara hurma ile oruç açtırılıp yemek ikramı yapıldı. İlk gün 50 çocuk ile başlayan etkinlik vatandaşlardan gelen talep üzerine 500 kişiye ulaştı.

Çocukların çok sevdiği Hacivat - Karagöz, Keloğlan, Rafadan Tayfa ve Canım kardeşim karakterlerinin kuklaları ve canlandırmalar ile pedagog eşliğinde çocuk sohbetleri ve öğlen ezanı ile çocuk iftarı, her gün 12.30-13.30 saatleri arası Eyüp Sultan Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Ayrıca çocuklara Eyüp Belediyesi tarafından çeşitli hediyeler ve oyuncaklar da dağıtılıyor. Minik yüreklerin dualar ederek, Ramazan’ın maneviyatını ve orucun faziletini öğrendiği bu özel etkinlikte çocukları yalnız bırakmayan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, iftar sonrasında çocuklarla birlikte tüm dünyada zulüm ve baskı altında olan Müslümanların huzur bulabilmesi dilekleriyle gökyüzüne balon uçurdu.

İftarda çocuklarla birlikte neşeli dakikalar geçiren Başkan Remzi Aydın iftariyelikleri de bizzat dağıttı. Çocuklara hediyeler ve dergiler de hediye eden Başkan Aydın, “Burada Tekne Orucu geleneğimizi ihya etmeye çalışıyoruz. Tekne orucu, işte burada gördüğünüz gibi çocuklarımızın oruca Ramazan’a alıştırılması, sevdirilmesi, tanıtılmasını sağlayan bir geleneğimiz. Küçükken hepimiz yapmışızdır. Yarım gün oruç tutuyoruz. Biz Eyüp Belediyesi olarak bu geleneklerimizi yaşatmak istiyoruz. İnşallah bu da bir ilk bu sene ve bu ilklerimiz devam edecek” diye konuştu.