"Mizaçları tanıma atölyesi" kişilerin kendisini tanımasına yardımcı oluyor

Eyüpsultan Belediyesi'ne bağlı olarak Afife Hatun Kültür Evi'nde hizmet veren Mizaçları Tanıma Atölyesine kadınlar yoğun ilgi gösteriyor.

Her yaş grubundan ve çeşitli meslek gruplarından kadınların katıldığı ve kişiye önce kendisini sonra etrafındaki kişileri doğru tanıma, anlama ve anlamlandırma imkânı veren mizaçları tanıma atölyesi uzun soluklu bir eğitim programından oluşuyor.

İlk olarak 2015 yılında hizmet vermeye başlayan mizaçları tanıma atölyesi dersleri 3 aşamadan oluşuyor. Her aşamanın 12-15 hafta arasında sürdüğü eğitim sürecinin sonunda kişiler hem psikolojik destek alabilme hem de kendisini tanımayabilme fırsatı buluyor.

ERGANİ: BOŞANMA AŞAMASINDA GELİP, EĞİTİM SONUNDA EVLİLİĞİNİ KURTARAN KADINLAR OLUYOR

Birinci aşamadan üçüncü aşamaya kadar toplamda 2 sene süren eğitimler ve etkinlikler ile kendisini yeniden keşfeden katılımcıların hayatında büyük değişimler olduğunu söyleyen Sosyolog ve Psikolojik Danışman Gülşen Ergani, öğrencilerin değişimlerini günden güne görüldüğünü söyledi.

Sosyolog ve Psikolojik Danışman Gülşen Ergani sözlerine şöyle devam etti;

“Buraya ev hanımı da geliyor üniversite öğrencisi de, 20 yaşında katılımcımız da var 40 yaşında da. Burada herhangi bir kısıtlama yok. Kişiler burada önce kendi mizaçlarını tanıyor. Sonra aslında ne istediğini ne istemediğini anlamlandırıyor.

Sonra etrafındaki insanları en doğru biçimde değerlendirmeye başlıyor. Eşini anlıyor, çocuğunu anlıyor, patronunu anlıyor. Böylece kaygısı azalıyor, kendisine sorun yaratmak yerine gerçekleri olduğu gibi kabullenmeyi öğreniyor.

Buraya boşanma aşamasında gelip, mutlu mesut evliliğini kurtarmış bir şekilde giden katılımcılarımız var. Bunları görmek bizi mutlu ediyor”

KİŞİLERE KATILIM SERTİFİKALARI VERİLİYOR

Mizaçları tanıma atölyesinde toplamda iki yıllık eğitim sürecini tamamlayan katılımcılar için katılım sertifikaları da hazırlanıyor.

Eğitimin tamamlandığı son hafta kahvaltı ve musiki eşliğinde kutlamalar düzenleniyor.