Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, İskan, Eyüpsultan'da Gündem

Eyüpsultan Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından organize edilen ve her Perşembe günü saat 20:23'te Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayınlanan Eyüpsultan'da Gündem programında yapılan faaliyetler konuşulurken, vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın konuk olduğu ve sosyal medya üzerinden gelen soruların cevaplandığı programda, Eyüpsultan'daki iskan sorunu soruldu.

İskan almadan bina bitirip, başka bina inşaatına başlayan müteahhitleri uyaran Başkan Remzi Aydın şöyle konuştu:

“Biz belediye olarak bitmiş binaların mutlaka iskan almalarını istiyoruz ve zorluyoruz. İskan almadan bina bitirip başka bir bina inşaatına başlayan müteahhitlerin işleri Eyüpsultan Belediyesinde yürümez.

Gerçi bunu müteahhitler biliyorlar. Herhalde bilmeyen arkadaşlar için söylemem gerekiyor. Biz istiyoruz ki müteahitimiz örnek müteahhitler olarak anılsın İstanbul'da. İşlerini düzgün yapsınlar.

BİNALARIN İSKANLI OLMASI LAZIM”

Müteahhitlerimiz böyle aslında. Aralarında tek tük bu kuralı ihlal eden insanlarımız var. Binaların iskanlı olması lazım. İskanlı bina demek her şeyiyle legal, temiz, güvenli, oturulabilir, plan projelere, kanunlara, nizama uygun bir bina demektir.

Böyle binalarda oturmamız lazım. Bütün vatandaşlarımızın oturması lazım, bizim de bunu sağlamamız lazım”

Başkan Remzi Aydın, göreve geldiği tarihten itibaren yapılan bütün inşaatları incelemeye aldığını vurguladı ve şunları söyledi:

“Yasal olarak bunu icbar edemiyoruz ama biz bunu uygulamada yapmaya çalışıyoruz. Şimdi yaptığımız bir çalışma vardı. Göreve geldikten sonra ben 2009 yılından beri yapılan inşaatların hepsini incelemeye aldırdım.

Bu inşaatların yapılıp tamamlanıp iskan almayanları tek tek tespit ettirdim. Arkadaşlarımız bunların büyük bir kısmını tamamladılar. Bu inşaatlar tamamlanmış ama iskanı alınmamış.

BİZE MÜRACAAT EDİN, İSKAN VERECEĞİZ”

Tabi bunları araştırdık ve eksiklerini tespit ettik. Bunların sahiplerini çağırıp tebliğ ediyoruz. Müracaat edin biz size iskanlarınızı vereceğiz diyoruz. Çünkü böyle bir arayış içinde olmak gerektiğini tespit ettik”

İlçede iskansız binanın olmamasını istediğini söyleyen Başkan Remzi Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Müteahhit ya da vatandaş iskan için bize gelmediği taktirde biz yasal olarak zorla gel diyemiyoruz. Bu değişik sebeplerden dolayı olabiliyor. İhmal ediliyor, iskan harçlarından kaçınılıyor, zaman bulunamıyor.

Ben istiyorum ki ilçemde binalar iskansız olmasın, nihai hedefim bu. Ama geçmişten gelen binalar stoklarıyla beraber zamana yayılarak gerçekleşecek olan bir hedef.

Ama en azından kendi dönemimde ya da yakın tarihte yapılan yeni binaların iskansız olmasını kabul etmek mümkün değil.

GEREKEN YARDIMLARI YAPACAĞIZ”

Dolayısıyla 2500 civarında bina tespit ettik. Bunlara peyderpey mektup yazarak eksiklerini bildirip bunları gelin alın şeklinde mektup yazıyoruz. Çok ciddi ağır şartlar koşmuyoruz. Tolere edilebilir şeyleri tolere ederek iskana zorluyoruz.

Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu konuda bize başvurmalarını da bekliyoruz. Biz onları inceleriz. Gereken noktada yardımlarımızı yapacağız”

Müteahhitlerin yapıp ve daha sonra kaçtığı durumlarda da kendilerine başvurmalarını isteyen Başkan Remzi Aydın şöyle konuştu:

“Aynı zamanda müteahhittin yapıp kaçıp gittiği terk ettiği binalar var. Yani insanlara teslim fakat terk etmiş yarım bırakmış gitmiş.

Bu tip binalarda da yine vatandaşlarımızın bize müracaat ederek gelmelerini ve iskanlarını almaları noktasında başvurmalarını bekliyoruz.

MÜTEAHHİT KAÇMIŞSA DA BİZE GELİN”

Bazı binalar var her şey tamam ancak projesinde herhangi bir aykırılık yok ama SSK borcunu ödemediği için iskan alamamış bunları da veriyoruz. SSK borcunu aramıyoruz. Müteahhit kaçmışsa bile sizler gelin.

Başvurunuzu inceleyelim. SSK borcu ödeme şartı aramaksızın size iskanlarınızı verelim istiyoruz. Ama bunların dışında da müteahhit iskan almıyorsa lütfen bize dilekçeyle bildirsinler o müteahhitlerle bir konuşalım”