Mutlulukları Engel Tanımadı

Eyüp’teki engelli vatandaşlarla bir araya gelen Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Engelli kardeşlerimize eğitim başta olmak üzere her alanda sosyal hayatın bir parçası olmaları yolunda bugüne kadar önemli çalışmalara imza attık. Mutlu bir hayat yaşamaya yönelik engel olan ne varsa birlikte kaldırmaya çalıştık” dedi

Eyüp Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile engelliler için özel bir program düzenledi. “Engelleri Birlikte Aşıyoruz” sloganıyla Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Süleyman Aykaç, birim müdürleri, engelli vatandaşlar ve ailelerin yanı sıra ünlü sanatçı Füsun Önal ve ünlü oyuncu Murat Prosçiler katıldı.

Şeker Hayat İş Okulu ve Eyüp Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi öğrencileri kendileri için özel gün olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği için hazırladıkları tiyatro oyunları, enstrüman çalma ve şarkı söyleme gibi yeteneklerini sergiledi.

Programda Başkan Aydın, belediye emekli engelli çalışanı Emine Ataç Demircan’a elektrikli bisiklet hediye etti.

Program sonlarına doğru sanatçı Füsun Önal ve dizi-film oyuncusu Murat Prosçiler de geceye katılarak engelli vatandaşlara sürpriz yaptı.

Mutluluğa engel olan ne varsa birlikte kaldırdık

Başkan Remzi Aydın programda yaptığı konuşmada, “ Biz engelli kardeşlerimizle sürekli beraber oluyoruz. Belediye olarak da gerçekten onların engellerinin kaldırılması noktasında elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimiz için eğitim başta olmak üzere her alanda sosyal hayatın bir parçası olmaları yolunda bugüne kadar önemli çalışmalara imza attık. Bu yıl ilçemize 2 tane okulumuz açıldı. Birincisi, Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı İş Okulu, diğeri ise Engelli Sürekli Eğitim Merkezi (ESER). Kardeşlerimiz bu akşam bizlere şarkı söyledi, enstrüman çaldı, tiyatro oynadı ve şiir okudu. Bu çalışmalarla onlar da neler yapabileceklerini göstermiş oldu. Toplum hayatında mutlu olmaya yönelik engel olan ne varsa birlikte kaldırmaya çalıştık. İnşallah bu çalışmalar artarak ve daha nitelikli devam edecek” dedi.

Personele sürpriz

Gecede gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Aydın, emekli engelli bir personelimize sürpriz yaptıklarını belirterek, “Arkadaşlar sürprizi bu akşama bırakmışlar. Emine Hanım’ın o konuda bir sıkıntısı vardı. İmkanlar doğdu ve biz de ona hayatını kolaylaştıracak, kendi ifadesiyle özgürlüğünü kazandıracak aracı hediye ettik. Bu anlamda karınca kararınca bir katkımız olduysa, ne mutlu bize” diye konuştu.

Başkanımız Remzi Aydın, her konuda yanımızda

Emine Ataç Demircan ise çok mutlu olduğunu belirterek, “Remzi Başkanımız gibi bir başkana sahip olmamız gerçekten bizim için büyük bir avantaj. Eyüp’te 4 bin tane engelli vatandaşımız var. Sağ olsun başkanımız her konuda her zaman yanımızda ve biz de onun yanındayız” ifadelerini kullandı.

Ahmed Edip Önder Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Okulu öğrencileri ise, engelli vatandaşların günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları anlatan kısa bir tiyatro oyunu sahneledi.