Öğrenciler Öğretmen Oldu 310 Kişiye Okuma Yazma Öğretti

Eyüp Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında, okuyama yazma bilmeyen 310 büyüğe, torunları, çocukları ve gönüllü öğrenciler okuma yazma öğretti.

Eyüp Belediyesi ‘Oku, İçindeki Gölgeler Aydınlansın’ sloganı ile okuma yazma bilmeyen büyükleri kapsayan bir eğitim projesi başlattı. Proje kapsamında, Haydar Akçelik Lisesi’nden 310 öğrenci, okuma yazma bilmeyen yaşları büyük 310 kişiye birebir eğitim vererek okuma yazma öğretti. Okumaya yazmayı öğrenen büyüklerin sertifika töreni Eyüp Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sertifikalarını Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın elinden alan büyükler geçte olsa okuma yazma öğrenmenin heyecanını yaşadı. Okuma yazma projesinin çok anlamlı ve yerinde olduğunu ifade eden Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Biz belediye olarak eğitime her zaman katkı vereceğimizi söylemiştik. Bu projede katkılarımızın minik bir tecellisidir. Halk eğitim ve milli eğitim ile ortaklaşa yürüttüğümüz 310 öğrencimize okuma yazama öğrettik. Öğrencilerimizin öğretmen olup büyüklerinin evlerine giderek evlerinde öğrettiler. Okuma yazma öğrenen kişinin ufku açılıyor adeta gözlerini dünyaya yeniden açıyor. Diğer açıdan da öğreten öğrenen açısından bir sosyal sorumluluk bir iletişim bir dostluk bir arkadaşlık ilişkisi açısından da önemli bir proje” dedi.

TORUNUNDAN DEDESİNE EĞİTİM

Cemal Harat ise torunundan eğitim aldığı için mutlu olduğunu belirterek, “Bir anlamdan yaşamıma iyi geldi. Kendimi ifade edecek kadar yazıp okuyabiliyorum” dedi. 67 yaşındaki dedesine gönüllü olarak okumaya yazma öğreten Ayşenur Harat ise dedesine okuma yazma öğrettiği için mutlu olduğunu ifade etti.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da sertifika töreninde yaptığı konuşmada belediye olarak eğitime ve gençlere büyük önem verdiklerini belirterek, “Bu çok güzel bir hizmet oldu. Çok kaliteli, anlamlı ve nitelikli bir proje. Göreve gelmeden önce eğitime, kültüre, sanata, gençlere önem vereceğimizi söylemiştik, öyle de yapıyoruz. Eğitim birinci önceliğimiz. Bizim asli işimiz olmamasına rağmen buna büyük önem veriyoruz. Bu projede emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.