“Okulda Hastalıklarla Savaşalım…”

Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Okulda Hastalıklarla Savaşalım” konulu seminer büyük ilgi gördü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hıfzıssıhha Müdürlüğü’nden Sağlık Uzmanı Filiz Seydiler’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde, çocukların hastalıklardan korunma yolları hakkında bilgiler verildi.

Sağlık Uzmanı Filiz Seydiler, "Okul öncesinde çocuklar, aile kontrolünde olduklarından hastalıklara karşı daha iyi korunurlar, fakat okul serüvenleri başladıklarında, çocuklarımız kalabalık ve toplu yaşam ortamına girdikleri için hastalık yapıcı bir çok etkenle karşılaştıklarından kendileri ve aileleri için hasta olma riskleri artıyor" dedi.

Çocukların birbirleriyle yakın temaslarının da hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyen Seydiler, "Kalabalık sınıflar, hijyen kurallarının benimsetilmemesi veya eksik uygulanması, kapalı ortamda uzun süre kalma gibi durumlar bulaşıcı hastalıkların yayılmasını daha da kolaylaştırır" diye konuştu. Sağlık Uzmanı Seydiler, bitlenme ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan da söz etti.

Seminerde detaylı olarak bu hastalıkların nasıl bulaştığı, nasıl korunulabileceği ve çocuklara kazandırılması gereken olumlu sağlık davranışları hakkında da ailelere bilgi sunuldu.