"On Yirmi” Gençlerine Sınavda Başarı Tavsiyeleri: “Sevdiğiniz Meslekleri Seçin"

"Başarının Anahtarı Panik Yapmamaktır"

Eyüp Belediyesi’nin On Yirmi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri Eyüplü öğrenciler için “Sınav Kaygısı ve Motivasyon” adlı seminer düzenledi.

İlçe okulları, bilgi evleri ve dershanelerden 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde, eğitimci Dr. Aydoğan Arı öğrencilerin başarılı bir sınav için yapmaları gereken çalışmaları anlattı.

Öğrencilerin dershane, okul ve ev üçgeninde geçirdiği hayatla beraber sınavda nasıl başarılı olunabilir sorusuyla başlayan seminerde, Aydoğan Arı, dereceye girmiş 63 öğrenci üzerinde yaptığı araştırmalardan örnekler verdi. Başarı için uyku, gıda ve verimli olmak için düzenli çalışmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Arı, anlama seviyesini yükseltmek için bol bol kitap okunması gerektiğini, konu anlatılarında ve soru çözümlerinde mutlaka günlük tekrarların yapılması gerektiğini vurgulayarak farklı farklı deneme sınavlarına girilmesini tavsiye etti.

Arı sözlerini şöyle sürdürdü: “Başarılı olmanın altın anahtarı panik ve telaşlı davranmamaktır. Sınavları hayatın bir gayesi olarak görmemeliyiz. Dereceye girmiş öğrencileri incelediğimizde görüyoruz ki onların birçoğu sabah akşam değil günün belirli zamanlarında belirli saatler aralığında çalışan kişilerdir. Çözülen soru sayısı sizi aldatmasın. Anlama yeteneğine ve kapasiteye göre soru çözmelisiniz. Yaprak testler zaman kaybıdır. Özellikle son 5 yılın çıkmış soruları üzerinde çalışın. Dershane başarılı olmanıza yetmez. Sınav kaygınızı kontrol altına almanız için düzenli bir çalışma programı uygulamanız gerekir. Tercihlerinizi yaparken puanıma yazık olmasın diye kendinize yazık etmeyin. Sevdiğiniz meslekleri seçin” dedi.