“Ortadoğu'da Kadın Olmak” Konusu Tartışıldı...

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen “Ortadoğu’da kadın olmak” isimli etkinliğe katıldı. Eyüp Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen etkinlikte, gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Ortadoğu’daki birikimlerini üniversiteli gençlerle paylaşırken, Ortadoğu’da yaşanan savaşlarda kadınların yerini ve durumunu anlattı.

Eyüp Belediyesi’nin desteğiyle, Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampüsü Etkinlik Çadırı’nda, Hürriyet ve Adalet İnisiyatifi Kulübü tarafından “Ortadoğu’da kadın olmak” isimli etkinlik düzenlendi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan gazeteci Mehmet Akif Ersoy, Ortadoğu’da savaş muhabirliği yaptığı dönemlerde gördüğü, yaşadığı ve canlı şahidi olduğu olayları üniversiteli gençlere anlattı. Ersoy, konuşması sırasında fotoğraf ve video sunumu da yaparken, savaşların en çok kadınları ve çocukları mağdur ettiğinin altını çizdi.

Etkinlikte kürsüye gelerek bir konuşma yapan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ise, Kadınlar Günü, Babalar Günü, Anneler Günü gibi yılda bir defa tertiplenen bu tür günlere çok sıcak bakmadığını belirterek; “Anneler gününün sadece bir günle sınırlı kalmasını doğru bulmuyorum. Çünkü yılın 365 günü de benim annem ve bir anneye duyulan hissiyatım ne ise yılın her günü o hissiyatım devam ediyor, etmelidir. Diğer günler için de aynı şeyi düşünüyorum. Ancak bir şekilde popüler kültürün ya da başka şeyin oluşturduğu fırsatları kullanmanın çok da yanlış olmadığını düşünüyorum. Bizim medeniyetimizde, bizim inanç dünyamızda kadın deyince ne anlaşılması gerekiyor? Aslında çok net, dezenformasyonun ya da geleneklerin, tarif edilmiş kavramların ışığında düşündüğümüzde çok net bir tablo ortaya çıkmıyormuş gibi görünüyor ama bizim bu anlamdaki net, ilahi kaynağımıza baktığımızda ya da onun uygulamalarına güzel örneklerine baktığımızda aslında çok net bir tabloyu görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Remzi Aydın etkinlik sonunda gazeteci Mehmet Akif Ersoy ve öğrencilerle birlikte fotoğraf çektirdi.