Osmanlı Coğrafyasından Günümüze

Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde ''Osmanlı Coğrafyasından Günümüze'' başlığıyla düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü. Osmanlı Devleti'nin hangi ırklar ve medeniyetlerden oluştuğuna dikkat çekerek yakın tarihe ve geleceğe ışık tutan etkinliğe, Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütcü, Otakçılar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Rüştü Özker, okul öğretmenleri, öğrenci velileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programı hazırlayan ve açılış konuşması yapan tarih öğretmeni Asuman Gökpınar ''Geçmişimizi anlamak, geleceğimize ışık tutmaktır. Bizim yeni nesile yapabileceğimiz en büyük katkımız bilinç kazandırmaktır.'' şeklinde konuştu. Böyle değerli ve anlamlı bir etkinlik hazırlandığı için teşekkür eden Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek '' Bize bu günleri teslim eden ecdadımızın hepimizden çok büyük beklentileri var. Hem çalıştığımız kuruma, hem bulunduğumuz okula, mahalleye hem de annemize ve babamıza layık olmak bizler için harcadıkları emekleri fazlasıyla vermek zorundayız'' şeklinde konuştu.

Öğrencilerin hazırladığı mehter konseri ile başlayan etkinlik, Mısır, Sırbistan, Suriye, İsrail, Yemen, Filistin, Kırım, Irak, Bosna ve Yunanistan gibi Osmanlı topraklarından koparılan halkların yaşadıkları ve fikirlerine yer verilen tiyatro, sinevizyon, dans ve müzik gibi gösterileri ile devam etti. Okul bahçesine kurulan stantlarda Osmanlı toprakları içerisinde yer almış ülkelerin özellikleri, giyimleri, yemekleri, yapıları ve tarihçeleri tanıtıldı. Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek bu stantları tek tek gezerek öğrencilerden bilgi aldı ve onlarla fotoğraf çektirdi.