Osmanlı Ramazanları'na Eyüp'te Işık Tutuluyor

Eyüp Belediyesi, Osmanlı döneminde padişah ve yöneticiler tarafından yayınlanan, halkın çeşitli eksikliklerin giderilmesiyle ilgili ferman ve emirnamelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş “Osmanlı'da Ramazan” isimli sergiyi açtı.

Osmanlı ve Ramazan denildiğinde manevi iklimi ile İslam medeniyetinin önemli merkezlerinden biri olarak Eyüp gelir aklımıza. Sahabelerin, evliyaların istirahatgahlığını yapmış, fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine her daim kapısını açık tutmuş bir medeniyetin parçasıdır Eyüp.

Osmanlı döneminde Ramazan aylarında halkın refahının sağlanması için padişah ve yöneticiler halkın genel durumunu gözlemleyerek, görülen çeşitli eksikliklerin giderilmesiyle ilgili fermanlar ve emirnameler yayınlamışlardır. Eyüp Belediyesi tarafından Eyüp Sultan Meydanı'nda açılan “Osmanlı'da Ramazan” sergisi, Osmanlı döneminde yayınlanan bu ferman ve emirnamelerin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.

Geçmiş ve günümüz arasında benzerlikler ve farklılıklar barındıran sergide; ekmek fiyatları, ulaşım, saray mutfağı, konaklama yerleri gibi konularda padişahların buyrukları bulunmaktadır.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden temin edilen belgelerin yer aldığı sergi 4 Temmuz tarihine kadar Eyüp Sultan Meydanı'nda devam edecek.