Osmanlı'nın Unutulan Zaferi: Kut'ül Amare

Osmanlı ordusunun Birinci Dünya Savaşı'nda, Çanakkale'den sonra en büyük zaferi: Kut'ül Amare.

İngilizlerin büyük bir başarıyla mağlup edildiği Kut’ül Amare Zaferi, Osmanlı Ordusunun Irak'ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olarak tarihe geçti.

İNGİLİZLERİN, TÜRK TARİH KİTAPLARINDAN BİLE SİLDİRMEK İSTEDİĞİ ZAFER

Kut’ül Amare Zaferi, İngilizlerin, Türk tarih kitaplarından bile sildirecek kadar unutmak istediği hafızalara kazınacak bir zafer.

İngiltere, 1916'daki bu savaşta tarihinin en büyük mağlubiyetlerinden birini yaşayarak, İngiliz tarihinde Türklerin kendilerini nasıl bozguna uğrattığına acı bir şekilde şahit oldu.

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ NEDİR?

İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak tanımlanıyor.

1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. Dicle Nehri kıyısında Kut’ül Amare şehri yakınlarında konuşlanmış İngiliz ve müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlayan muharebe, kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve İngiliz birliklerinin tamamının esir alınması başarasıyla sona erdi.

OSMANLI’NIN UNUTULAN ZAFERİ KUT’ÜL AMARE

Bir milleti millet yapan hasletlerin başında, tarih bilincinin geldiğini savunan Eyüpsultan Belediyesi, Kut’ül Amare Zaferi’nin 101’inci yılına özel bir çalışma hazırlamıştı.

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü'nün hazırladığı bu çalışma, unutturulmaya çalışılan bu büyük zaferi her yönüyle ele almaya çalıştı ve kamuoyunun istifadesine sunmuştu.

"Osmanlı'nın Unutulan Zaferi Kut’ül Amare" adıyla yayımlanan kitap, ecdadımızın Çanakkale’den sonra yazdığı en büyük zafer olan Kut’ül Amare Zaferi'ni, unutmamanın ve unutturmamanın tarihi bir görev ve sorumluluk olduğu bilinciyle hazırlandı.

Tarih mirasımıza sahip çıkmak ve ülkemizde tarih bilincinin gelişimine katkı sunmak amacıyla hazırlanan çalışma, 104 sayfadan oluşuyor.

Kut’ül Amare’de kahramanca savaşan şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Ruhları şâd olsun.

OSMANLI’NIN UNUTULAN ZAFERİ KUT’ÜL AMARE KİTABI İÇİN TIKLAYINIZ