Özel çocuklar hem üretiyor hem satıyor

Eyüp Belediyesi Şeker Hayat ve Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi (ESER) atölyesindeki özel çocuklar, Kent Boringer sponsorluğu ile İstanbul Gastoronomi Merkezi'nde muhteşem kap kekler yapıp şeker hamuru ile süslediler. Kendi yaptıkları ürünleri ise Zahir Kafe'de yine kendileri satıyorlar.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın sosyal projelerinden biri olan Zahir Kafe'de sadece down sendromlu ve engelli bireyler istihdam ediliyor, böylelikle sosyalleşmelerine ve öz güven kazanmalarına olanak sağlanıyor. Aynı zamanda sattıkları ürünlerin nasıl imal edildiği de öğretilerek sosyalleşme ve öz güven kazanmanın yanında işin inceliklerini de öğrenmelerine fırsat tanınıyor.

Zahir Kafe'de çalışan özel çocuklar, kafenin çözüm ortaklarından biri olan İstanbul Gastoronomi Merkezi'nde özel eğitimler alıyor, satmak veya sergilemek için kap kekler yapıp, şeker hamuru ile süslüyorlar.

Şeker Hayat ve ESER'in özel çocuklarının aldıkları bu eğitimler sırasında, Eyüp'te bulunan İlköğretim okullarından öğrenciler de ziyaret düzenliyor.

Kafenin engelli personelleri, “Burda garsonluk yapıyoruz. Burayı çok seviyoruz. En iyi günler burada geçiyor. Servis yapmaktan çok mutlu oluyoruz. Burada kek yapmayı da öğrendik. Vişneli, çilekli, ninja kaplumbağalı kekler yaptık. Herkesi kafemize bekliyoruz.” dediler.

İSMİNİ SAHABEDEN ALDI

Zahir Kafe'nin isminin doğuşunu ve hikayesinin nereden geldiğini anlatan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, “Örnek bir proje olarak hayata geçirilen Zahir Kafe'nin ismi Zahir Bin Haram adında bir sahabeden gelmektedir. Peygamber efendimizin arkadaşlarından bir tanesi ve bir engellidir. Fiziksel engelleri var. Bundan dolayı dışlanmış ve kendini dışlanmış hisseden bir insandan bahsediyoruz. Kendi ihtiyaçlarını çok fazla göremiyor. İnsanların topluca yaşadığı ortamlardan uzak ortamlara gidiyor. Çölde yalnız yaşamaya çalışıyor. Efendimizin örnek bir davranışı ile sahip çıkılıyor. Seviliyor ve ticarete teşvik ediliyor. Ürettiği mallara satın alınmasına efendimiz aracılık ediyor. Aslında efendimiz burada bizim yapacağımız örnek bir davranışı ortaya koyuyor. Biz bu insanları insan olmasından dolayı sevmek zorundayız. Bu insanların kişiliklerine saygı duymalıyız." dedi.

KENDİNE ÖZEL TATLISI BİLE VAR

85 metrekare alana sahip kafe aynı anda 40 müşteriye hizmet edebilecek kapasiteye sahip. Kafede gün içerisinde, 3 eğitim almış engelli öğrenci, iki de stajyer engelli öğrenci çalışıyor. Çalışan engelli öğrencilere usta öğreticiler ve psikologlar eşlik ediyor.

Yemekler ve servis edilecek içecekler Zahir Cafe mutfağında hazırlanıyor. Sıcak soğuk içecekler, sandviçler, sütlü tatlılar, çorbalar, aperatif yemekler gibi menü bir çok seçenek sunuyor. Zahir Cafe’nin kendine özel tatlısı da mevcut.

ŞEKER HAYAT BİRİMİ

Şeker Hayat, Eyüp ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel engelli (Down Sendromu, Mental Reterdasyon ve Otizm) gençlerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adepte olmalarını amaçlayan Eyüp Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı bir birimdir.

ESER BİRİMİ (ENGELLİLER SÜREKLİ EĞİTİM VE REHBERLİK MERKEZİ)

ESER, Eyüp ilçesi ve çevre ilçelerde bulunan zihinsel ve fiziksel engelli bireylerin, iyileştirme amaçlı el becerilerini geliştirmeye yönelik ve onların sosyal hayata adapte olmalarını amaçlayan bir birimdir.

Eğitim, üretim, iyileştirme ve istihdam faaliyetlerinin birlikte sürdürüldüğü, zihinsel ve fiziksel engelliler için “Özel Yaşam Alanı” oluşturulan, sosyal politikalarda yeni bir uygulama olan ESER; 1 Ocak 2015 yılında İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle kurulmuş, Eyüp Belediyesi liderliğinde sürdürülen bir proje olarak başlamıştır. Eyüp Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı bir birimdir.