Özel Çocuklara Özel Eğitim Programı Büyük İlgi Görüyor

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen ‘Eyüp Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ (ESER) projesi kapsamında Eyüp Belediyesi Sosyal Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen “Özel Eğitim Gerektiren Bireyler Aile Destek Programı” eğitimi devam ediyor. 22 Aralık 2014 tarihinde başlayan ve 20 Mart 2015’te sona erecek eğitim programı Eyüp’te büyük ilgi görüyor.

Okul öncesi ve ilkokul dönemini kapsayan eğitim müfredatı dikkat eksikliği, zihinsel-işitme ve görme farklılığı olanlar, bedensel hastalar, öğrenme güçlüğü ve uyum güçlüğü gösteren çocuklar, üstün zeka-üstün yetenekliler, özel eğitim kurumundaki personeller, özel eğitimde özbakım; beslenme, toplumsal yaşam, oyun etkinlikleri, Türk Dili etkinliği, fen ve doğa etkinlikleri ve serbest zaman etkinlikleri olarak Eyüplü vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Çocuk gelişim öğretmeni Funda Kılıçaslan, kurs öğrencileriyle beraber yapılan bu hizmetlerin sonuç olarak çocuklar üzerindeki etkilerinin yadsınmayacak derecede önemli olduğunu belirtti. Kılıçaslan interaktif bir şekilde yapılan bu tür çalışmaların çocuklarda, zamanla özgüven yükselmesi konusunda başarılı bir uygulama olduğunu vurguladı.

Kurs müfredatında bulunan çalışmalarsa şöyle: Görme kusuru bulunanlar için Braille Alfabesi, işitme engelliler için işaretlerden oluşmuş harfleri anlatan kitaplar, üstün zekalılar için İngilizce sayı oyunu, görme engelliler için dokunma yetisini geliştirmek amacıyla yapılan resimler ve artık materyal süslemeleri…