Pardus İşletim Sistemine Tam Destek

Eyüp Belediyesi, geçen yıl eğitimlerini başlattığı ık kaynak kodlarıyla üretilmiş Linux tabanlı Milli İşletim Sistemi olan Pardus'a geçiş sürecini hızlandırdı. Belediye müdürlüklerinde çalışan personellerin aldığı Pardus eğitimleri devam ediyor.

Pardus işletim sisteminin yaygın olarak kullanılmasına tam destek verdiğini belirten Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi" çalışmaları kapsamında, Eyüp Belediyesinde de milli işletim sistemi Pardusun kullanılmaya başlanıyor olması Türkçe yazılımlar açısından çok önemli ve güzel bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Başkan Remzi Aydın, "Kötü niyetli programcıların virüs gibi zarar verici uygulamaları yazmasına engel teşkil etmede başarılı bir altyapısı olan Pardus'ta, zarar verici uygulumalar en düşük seviyeye çekilmiş. Ayrıca e-devlet uygulamalarına ve kurumsal belge yönetimi sistemlerine elektronik imza kullanarak rahatlıkla ve güvenle girilebiliyor. Bu sistemde daha önce hazırlanmış belgeler de problemsiz açılıp güncellenebiliyor. Türkçe bir işletim sistemi olan Pardus'ta Türkçe karakterleri de sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Gerek Pardus gerekse de LibreOfis uygulamalarıyla ilgili kitaplar ve eğitim setlerinin de hazırlanıp ücretsiz olarak dağıtıldığı bu eğitimler sayesinde personele yeni ve yerli bir sistemi tanıtmış oluyoruz." dedi.

PARDUS GÜVENLİ BİR ÇALIŞMA SİSTEMİ

2003 yılında geliştirilmeye başlanan, günümüze kadar birçok yenilikçi teknolojiyi içerisinde barındıran ve güncel ihtiyaçlara göre geliştirilmeye devam eden Pardus sayesinde teknolojide dışa bağımlılık azalacak, yazılım lisanslarından kar elde edilecek ve daha güvenli bir çalışma sistemi kazanılmış olacak.