Pardus'a Geçen İlk Belediye Olduk

Eyüp Belediyesi, TÜBİTAK tarafından geliştirilen, yerli ve milli bir işletim sistemi Pardus’a geçen ilk belediye oldu. Düzenlenen tanıtım toplantısında Başkan Remzi Aydın yerli ve milli işletim sistemlerinin önemine değinerek “Eyüp Belediyesi olarak yerli ve milli kaynakların kullanılması konusunda öncülük etmekten dolayı mutluyuz” dedi.

Adını Anadolu kaplanı anlamına gelen ‘Pardus’tan alan ilk ve yerli milli işletim sistemi Pardus’un tanıtım toplantısı, Eyüp Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı. Açılışa Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Özkurt, Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Aykaç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

CANİKLİ “AR-GE OLMADAN PARDUS’U GELİŞTİREMEZDİK”

Sanayide yerli ve milli olmanın önemine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Canikli, Eyüp Belediyesi’nin öncülük ettiği Pardus işletim sisteminin çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi. Geçen yıllarda Türkiye’nin kendi ihtiyaçlarını yurtdışından almak zorunda kaldığını anlatan Canikli, “Eskiden Yerli malı haftası, bir de tekerlemesi vardı yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı diye. Neydi o tüketmemiz tavsiye edilen yerli mallar. Fındık, ceviz ve fıstıktı. Sadece bunlar vardı. Ortada kayda değer, bilim teknoloji adına hiçbir ürün yoktu. Makine, dijital kavramlarını içeren hiçbir ürün yoktu. 13-14 yıl öncesine kadar yerli malı kavramında dünyanın şaha kalktığı alanlarda Türkiye hiç yoktu. İthal İHA’larda hiçbir zaman faydalı görüntüler elde edemedik. Sonra kendimiz yaptık. Şu anda geliştirdiğimiz sistem kendi alanında mükemmel bir sistem. Tüm bunlar için Ar-Ge gerekiyor. İlk defa biz Ar-Ge için teşvik verdik. Ar-Ge olmadan bu Pardus’u geliştiremezdik” dedi.

EYÜP BELEDİYESİ’NDEN PARDUS’A TAM DESTEK

Toplantıda konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, ise Ak Parti hükümetlerinin yerli ve milli teknolojilere verdiği önemi hatırlattı. Eyüp Belediyesi’nin bu konuda öncülük ettiğine değinen Aydın, “Gördük ki, lisans maliyetleri, bilgi güvenliği konusunda Pardus diğer rakiplerinden hiç de geri kalmıyor. Biz de bu konuda kararlı davrandık. Bu sayede milyonlarca doların ülkemizde kalmasını sağladık. Bugün itibariyle belediyemizdeki tüm bilgisayarlarda kullanarak son derece düzeyli bir noktaya geldik. Eyüp Belediyesi olarak yerli ve milli kaynakların kullanılması konusunda öncülük etmekten dolayı mutluyuz” dedi.

F KLAVYE YARIŞMASI DÜZENLENDİ

Tanıtım toplantısında, ayrıca F klavye yarışması da düzenlendi. İki etap halinde yapılan yarışma sonucunda derece kazananlara hediyelerini Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Belediye Başkanı Remzi Aydın takdim ettiler.

Başkan Remzi Aydın, tanıtım toplantısında ayrıca Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cevahir Özkurt’a birer plaket takdim etti.