Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Prof. Dr. Ersin Gürdoğan, Yerel Düşünmek, Küresel Davranmak

Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu program ile Prof. Dr. Ersin Gürdoğan, Eyüpsultanlılar ile bir araya geldi.

Eyüpsultan Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen “Yerel Düşünmek, Küresel Davranmak” konulu söyleşiye farklı yaş gruplarından birçok kişi katıldı.

“YUNUS GİBİ TÜKETECEKLER, SİNAN GİBİ ÜRETECEKLER”

Konuşmasında düşünce ile eylem, edebiyat ile medeniyet arasında kendine özgü bir iletişim ve etkileşim olduğunu vurgulayan Ersin Gürdoğan; dinleyicilerini ya Yunus ya Sinan olmaya değil, hem Yunus hem Sinan olmaya özendirerek, “Yirmibirinci yüzyılın mimarları, Yunus gibi tüketecekler, Sinan gibi üretecekler” dedi.

Zengin bilgi ve bilgelik ürünü, gezi kitapları yanında, deneme kitaplarıyla da bilinen Gürdoğan konuşması boyunca katılımcılar tarafından dikkatle dinlendi.

ERSİN NAZİF GÜRDOĞAN KİMDİR?

Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, 1945 yılında Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde doğdu. Ortaokulu Mihalıççık'ta, liseyi Eskişehir'de okudu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1972 yılında Anadolu Üniversitesi (A.Ü.) İşletme Fakültesi’ne asistan olan Gürdoğan, 3 yıl sonra üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İşletme Ekonomisi üzerine doktorasını tamamladı ve 1976’da A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçti.

Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde 1981-1984 yılları arasında öğretim üyesi olarak bulundu. 1987‘de doçentliğe, 1994‘te profesörlüğe yükselen Prof. Dr. Gürdoğan, ayrıca İstanbul’da finans kurumlarında çalıştı.

Fatih, Marmara ve Kırıkkale Üniversitesi’nde ders verdi. Değişik dergi ve gazetelerde yazıları çıktı.

Yeni Şafak gazetesinde köşe yazısı yazdı.