Prof. Dr. Uğur Tanyeli, Şehir ve Medeniyet Okulunda

Eyüpsultan Belediyesi Genç Akademi tarafından düzenlenen, kendine has eğitim modeli ile alanında bir ilk olan Şehir ve Medeniyet Okulu'nun 2017-2018 yeni dönemi tüm hızıyla devam ediyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın örnek gösterilen uygulamalarından biri olan Şehir ve Medeniyet Okulu 2017-2018 dersi Eyüpsultan Belediyesi Meclis Salonunda düzenlendi.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'nün yürüttüğü programda Prof. Dr. Uğur Tanyeli, katılımcılara metropol olarak tanımlanan şehirlerin nasıl bir dönüşüm ve gelişim geçirdiğini edebiyattaki sinemadaki ve mimarideki örnekleriyle metropol kavramını anlattı.

UĞUR TANYELİ: İSTANBUL BÜYÜME MERKEZLİ BİR TRAVMA YAŞIYOR

New York, Berlin, Tokyo, Viyana, Paris gibi kentlerin metropolleşme süreçlerinden bahseden Tanyeli şöyle devam etti;

"Kentsel değişimler tarihsel bir aralığa oturtulamaz ama kabaca 20. yy biterken İstanbul’da gelişen bir değişim görülüyor. İstanbul için büyümeyi problem haline getirmeyi seviyoruz. Bizden başka büyümekten korkan bir metropol olduğunu söyleyemem.

19. yy Londra’sında kentin çok büyüdüğü yönünde bir sorun söylenemez. Biz kente baktığımızda büyümenin kenti bozduğunu söylüyoruz.

New York’ta da bozulma oldu fakat kimse bizim gibi bir söylem geliştirmedi. İstanbul büyüme merkezli bir travma yaşıyor"

KATILIMCILAR GENİŞ İMKANLARDAN YARARLANIYOR

Adayların internet üzerinden gerçekleştirdikleri ön başvuru ve mülakat sürecinden sonra katılımlarının belirlendiği Şehir ve Medeniyet Okulu, 2018 Mayıs ayına dek sürecek; seminerler, atölyeler, saha araştırmaları, akademik okumalar ve proje geliştirmeleri gibi entegre etkinlik ve sosyal programlar ile katılımcılarının kendilerini geliştirmelerine büyük imkanlar sunacak.

Programın sonunda Prof. Dr. Uğur Tanyeli'ye katılımlarından dolayı plaket takdim edildi.