Ramazan coşkusu Eyüp'ün her köşesinde yaşanıyor

Ramazan ayı Eyüp Sultan'da bir başka güzellikte yaşanıyor. Yerli yabancı onbinlerce misafir, Ramazan ayını bu maneviyat dolu atmosferde, huşu içerisinde idrak etmenin memnuniyetini yaşıyorlar. Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın önderliğinde Eyüp Belediyesi'nin titizlikle hazırladığı Ramazan etkinlikleri de misafirlere unutamayacakları anlar yaşatıyor.

Eyüp Sultan ve çevresi günler öncesinden Ramazan ayını ve misafirleri ağırlamak için hazırlandı. Her yeri gül kokularına bezenen Eyüp Sultan'da bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra, bir yıldır özlemle beklenen 11 ayın sultanı Ramazan ayı geldi.

Şimdi ise Ramazan, Eyüp Sultan'ın her köşesinde dolu dolu etkinliklerle bir başka güzellikte yaşanıyor. Eyüp'te Ramazan ayı boyunca düzenlenecek mahalle iftarları ve özel sahur programları haricinde çocuklar için tekne orucu iftarları, meal okumaları, ramazan sohbetleri, sema gösterileri gibi pek çok farklı etkinlik ziyaretçilerle buluşacak.

Etkinlikler Eyüp Sultan Meydanı ile kısıtlı kalmıyor. Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi, Afife Hatun Kültür Evi, Zalmahmutpaşa Eyüp Kitabiyat Merkezi, Sertarikzade Kültür Sanat Mekezi, Rami Hasan Nail Canat Sanat Akademisi, Kemerburgaz Mahallesi, Osmanlı Parkı ve Eser/Şeker Hayat Rehabilitasyon Birimi de etkinliklerin yapılacağı diğer noktalar.

TEKNE ORUCU 5 NOKTADA DÜZENLENİYOR

Eyüp Sultan Meydanı'nda her gün çocuklar için Tekne Orucu programı düzenliyor. Bunun dışında Sertarikzade, Kemerburgaz, Rami Nail Canat Parkı ve Alibeyköy Osmanlı Park Sosyal Tesisleri'nde hafta içi belirli günlerinde ve cumartesi günleri çocuklar için Tekne Orucu programı düzenleniyor.

ÇOCUKLAR İÇİN EĞLENECELİ PROGRAMLAR

Çocuklarla ilgili programlar sadece Tekne Orucu ile kısıtlı değil. Eyüp Sultan Meydan’da geleneksel orta oyunumuzun unutulmaz örneklerinden biri olan meddah gösterimi yapılacak. Ramazan etkinlikleri kapsamında Hacivat Karagöz ve Masalcı Dede çocuklarla buluşacak. Çocuk ikramı saati adı altında, çocuklara patlamış mısır, pamuk şeker, Osmanlı macunu, Osmanlı şerbeti ve balon dağıtılacak.

ŞEHİTLERİMİZ ANILACAK

Tüm şehitlerimiz ve 15 Temmuz'da şehit olan kardeşlerimiz Ramazan'da Kur'an ziyafetiyle anılacak. Kadir Gecesi Eyüp Sultan Meydanı'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti ve hatim duası yapılacak.

BEREKETLİ RAMAZAN SOFRALARI KURULUYOR

Eyüp Belediyesi, ihtiyaç sahipleri unutmadı. Belediye akipleri Ramazan'da ihtiyaç sahiplerine iftar sofrası gönderiyor. İftar sofrası hazırlayamaya sağlık durumu müsait olmayan yada maddi imkanı olmayan vatandaşlarımızın evlerine, Alo iftar hizmeti sayesinde, her akşam 4 çeşit sıcak yemek evlerine ulaştırılıyor.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE

Eyüplüler, belediye ekipleri tarafından kurulan açık hava mahalle iftar sofralarında birlik ve beraberlik içerisinde oruçlarını açıyorlar. Açık hava mahalle iftarları sayesinde bir yandan dostluklar pekişiyor, bir yandan da unutulmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerinin yeniden yaşanmaya başladığı eski günler geri geliyor. Kimi zaman bir parkta, kimi zaman stadda, kimi zaman bir sitenin bahçesinde, kimi zaman da yollarda kurulan sofralarda binlerce Eyüplü oruçlarını eski Ramazanlarda olduğu gibi birlikte açıyor. Ramazan'ın manevi ortamında kurulan gönül köprüleriyle Eyüplüler mahalle kültürünü yaşatmaya devam ediyor.

GENÇLER UNUTULMADI

Gençlere yönelik olarak da her gün Eyüp Belediyesi El Sanatları Atölyeleri'nde, ahşap kesme, cam üfleme, çömlek, tezhip, minyatür, ebru ve kaligrafi çalışmaları yapılacak. Akademik kariyeri olan özel şahsiyetler etrafında Ramazan ayının ruhuna uygun sohbet etkinlikleri düzenlenecek. Gençler için Hasan Kaçan'ın konuk olacağı Ramazan sohbetleri yapılacak.

ENGELLİLERE İFTARLAR

Engelli vatandaşlarımız için ise engelli iftarları yapılacak. Ramazanın manevi havasına uygun tasavvuf müziği konserleri, şiir programları düzenlenecek.

Yine Eyüp'ün dört bir yanında Ramazan ayının maneviyatına uygun sohbet etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Caferpaşa Kültür Sanat Merkezi'nde iftar sonrası musiki saatleri düzenlenecek. Ney, Klasik Kemençe ve Kabak Kemani gibi enstrümanlarla dinletiler yapılacak.