Rehberlere saha eğitimi başladı

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın önemle üzerinde durduğu Eyüp Sultan Tarihi Merkez (ESTAM) projesi kapsamında, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Rehberler Odası'nın (İRO) katkılarıyla sürdürülen Eyüp Sultan Tarihi Merkez Rehberliği ve Rehberlikte Uzmanlaşma Eğitimi'nde saha çalışmaları başladı.

Teorik eğitimleri tamamlayan 47 kokartlı profesyonel rehber sahaya inerek eğitimlerine uygulamalı olarak devam ediyorlar. Eyüp Sultan ve tarihi merkez konusunda uzman eğitmenler eşliğinde düzenlenen uygulama gezilerinde Eyüp Sultan'da bulunan tarihi ve turistik mekanlar yerinde görülerek bilgi veriliyor.

27-28-29 Eylül tarihlerinde devam edecek geziler Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Uzmanları iştiraki ile gerçekleşiyor.

Saha eğitiminin ilk gününde Eyüp Sultan Camii ve çevresi ile Caferpaşa Medresesi, Özbekler Tekkesi, Sıbyan Mektebi, Lal-i Zade Abdulbaki efendi türbesi, Saçlı Abdül Kadir Camii, Üryani Zade Ahmed Esad Efendi Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Türbesi ve Siyavuş Paşa Türbesi gibi mekanlar gezildi.

Eğitimlerin devamında Ayvansaray, Kızılmescid güzergahı ve Haliç turu, İdris Tepesi, Pierre Loti ve Eyüp Mezarlığı, Hanım Eserleri, Dini yapılar ve Nişanca Turu gezi rotasında ziyaret edilecek yerler olacak.

Eğitim programı 02 Ekim Pazartesi saat 10:00 yapılacak sınav ile son bulacak.