Sağlıklı Evliliğin Yolu, Sağlıklı İletişimden Geçiyor…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çağrı Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Eyüp Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Sosyal Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle “Sağlıklı Bir Evlilik İçin” semineri düzenledi.

Psikolog Kübra Saral’ın bir sunum yaptığı seminerde, sağlıklı bir evlilik için nelerin yapılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken durumlar aktarıldı. Evliliklerdeki temel sorunun gerçek dışı beklentiler olduğunu vurgulayan Kübra Saral, iletişim ve ilişkilerde çatışma sorununu ele aldı. Saral, eşler arasında meydana gelen çatışmaların doğal bir durum olduğunu fakat bu çatışmaların çözüme kavuşturulmadığı zaman ailede çatlaklara yol açtığını ifade etti.

Ben Çektim O Çekmesin!”

Çatışmanın iletişim eksikliğinden kaynaklandığını belirten Kübra Saral, “Sağlıklı iletişim sağlıklı ilişkiler kurar. Evlilik doğru eşi bulmak değil doğru insan olmaktır. Saygı, sevgi ve sabırlı olmanın istisnai durumlar hariç çözemediği hiçbir şey yoktur. Ailesini kenara iten bir eşten kendi ailesi için çok fazla bir şey beklenmez. Sorunların ortadan kalkmasını istiyorsak affetmeyi bilmeli, ev işlerinde destekçi ve işbirliğine açık olmalı, ortak fikirle hareket etmeli ve görüşlere saygılı olmalıyız. Ben çektim o çekmesin mantığıyla hareket eden aileler çocuklarının karakterini ve sosyalitesini olumsuz yönde etkiliyorlar” dedi.